Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Trzy siostry - Wiadomości ogólne

Antoni Czechow napisał"Trzy siostry" w 1900 roku. Jest to jedna z najważniejszych jego sztuk, po raz pierwszy wystawiona została w 1901 roku. Sam autor nie zakwalifikował tego dramatu ani do tragedii, ani komedii. Uznaje się ten utwór za sztukę naturalistyczną. Chociaż krytycy literaccy zarzucali autorowi, że jego sztuki przypominają za bardzo jego styl powieściopisarski oraz że na scenie jest zbyt wielu bohaterów i większość z nich nic nie robi, to jednak dzieła jego były w Moskwie bardzo popularne. Czechow napisał "Trzy siostry" specjalnie dla Teatru Moskiewskiego, ponieważ jego wcześniejsze utwory, "Wujaszek Wania" i "Mewa" odniosły tam wielki sukces. Dramat opowiada o rozpadzie rosyjskiej arystokracji, która ustępuje nowemu społeczeństwu, a także o poszukiwaniu sensu istnienia w świecie współczesnym.

Tytułowe bohaterki utworu, Olga, Masza i Irina, wychowały się w Moskwie, lecz w trakcie trwania akcji od jedenastu lat zamieszkują małe, nudne miasteczko. Kiedy umiera ich ojciec, postanawiają wrócić do Moskwy, lecz ostatecznie nie mogą tego zrobić, ponieważ zatrzymują je różne sprawy życia codziennego. Bohaterowie to sfrustrowani ludzie, którzy przegrali swoje życie, nie spełnili swoich marzeń i czują się nieszczęśliwi.

Czechow opisuje w swoim dramacie zwyczajnych ludzi, których pokazuje odbiorcy w codziennych sytuacjach. Ważniejsza jest nie sama akcja, a rozmowy bohaterów, z których dowiadujemy się o ich pragnieniach, rozterkach i problemach. Podczas gdy życie toczy się, jedni starzeją się, kolejni się rodzą, inni umierają, następni zakochują się, a jeszcze inni rozstają, rdzeń rodziny Prozorowów zostaje niezmienny, atmosfera ich domu jest tak samo melancholijna i duszna. Rodzeństwo wciąż żyje wspomnieniami o dawno utraconym szczęściu bądź marzeniami o przyszłości, która będzie szczęśliwsza. Dzień dzisiejszy jest nieistotny.