Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Telemach w dżinsach - Problematyka

Utwór „Telemach w dżinsach” to zarówno powieść przygodowa, jak i w pewien sposób inicjacyjna, która mówi o wchodzeniu młodego człowieka w dorosłość. Fabuła powieści obejmuje przede wszystkim wyjazd bohatera w niecodzienną, pełną przygód podróż w celu odnalezienia ojca, ale także i poznanie własnej tożsamości i przeszłości. W trakcie akcji powieści Maciek stopniowo dojrzewa, a wypadki, które go spotykają, są dla niego cennym doświadczeniem, z których bohater wyciąga dojrzałe wnioski. Podróż w poszukiwaniu ojca okazuje się prawdziwą nauką życia. Bohater dowiaduje się m.in., że naiwność nie popłaca (przygoda w pociągu), ale poznaje też smak i piękno pierwszego miłosnego zauroczenia (poznanie Doroty).

W końcu udaje mu się dotrzeć do Ełku i tutaj poznać stryja, od którego dowiaduje się o swoim ojcu. Choć podróż zakończyła się tylko połowicznym sukcesem (nie udało się spotkać ojca), dla Maćka okazała się satysfakcjonująca, gdyż dowodziła, że wytrwałe dążenie do wyznaczonego celu mimo wszelkich przeciwności losu i chwilowych niepowodzeń zawsze się opłaca. Warto więc podejmować walkę i wszelkie wysiłki, by móc zrealizować swoje największe, ukryte marzenia i pragnienia. Choć droga do nich jest czasem trudna, nigdy nie należy się poddawać, lecz odważnie i z wytrwałością podejmować kolejne wyzwania. Nie należy się też bać niepowodzeń, gdyż zdarzają się one wszystkim, ale szansę, by do czegoś dojść, mają tylko ci, którzy z podniesioną głową i otwartym sercem wyruszają w nieznane. Tylko w drodze po marzenia możemy odnaleźć prawdziwe szczęście.