Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szwedzi w Warszawie - Problematyka

Powieść ukazuje walkę o Warszawę zajęta przez Szwedów. Przyborowski pokazał tu, zgodnie z faktami historycznymi, kto miał decydującą rolę w oswobodzeniu ojczyzny. Nie były to osoby zamożne i wysoko postawione, ale ludność miejska i wiejska. Poprzez opis patriotyzmu i walki ze Szwedami chciał przeciwstawić się tym, którzy szli na ugodę z władzami zaborczymi. Przyborowski przedstawił, jak należy walczyć o ojczyznę oraz o wolność Warszawy.

Kacper, Kazik, Maciek i pan Rafałowicz to bohaterowie, którzy charakteryzują się patriotyzmem w przeciwieństwie do osób wyżej urodzonych. We czterech wyruszają do podziemi, aby sprawdzić, czy będą mogli przejść tamtędy żołnierze króla Jana Kazimierza.
Narażają swoje życie w lochach, a później podczas walki ze Szwedami.

Książka „Szwedzi w Warszawie” to powieść historyczna, która odwołuje się do wydarzeń z 1655 roku, gdy za przyzwoleniem magnatów Szwedzi najechali Polskę. Bitwa o Warszawę w tej powieści opisana jest pokrótce, autor skupia się na wyprawie do tajemniczych podziemi, które zaczynają się w kamieniczce pana Rafałowicza. Maciek bardzo często przeszkadza swoim towarzyszom w wyprawie, ale jeżeli trzeba, potrafi podjąć działanie oraz stanąć do walki.

W powieści pojawiają się postacie historyczne: Jan Kazimierz, Karol Gustaw, Stefan Czarniecki. Jednak bardzo duże znaczenie mają tutaj trzej młodzi chłopcy i przewodniczący im pan Rafałowicz.