Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Narodzeniu Pańskim - Analiza utworu

„Pieśń o Narodzeniu Pańskim” to utwór meliczny. Mamy tu do czynienia z wyraźnym podziałem na strofy i paralelizmem składniowym (refrenowe powtórzenia cytatu z Ewangelii świętego Jana).

Tekst charakteryzuje leksykalna i składniowa prostota. Na poziomie stylistycznym dominują paradoksy i oksymorony oddające niezwykłość wydarzenia, jakim są narodziny Boga. Już sam fakt, że „Bóg się rodzi” stanowi tu niewyjaśnione zjawisko, ponieważ w teologii chrześcijańskiej Bóg istnieje poza czasem i przestrzenią.

Ważną rolę w tekście kolędy odgrywają również wykrzyknienia i pytania retoryczne, które wzmacniają przekaz utworu i podkreślają zadziwienie podmiotu lirycznego nad jednocześnie metafizycznym i fizycznym charakterem Bożych narodzin.

Tekst operuje dużą liczbą epitetów opisujących naturę Chrystusa oraz czasowników dynamizujących tekst i wprowadzających element narracyjny. W ostatniej strofie mamy do czynienia z wyrazistą apostrofą do Dziecięcia Jezus i prośbą o Jego błogosławieństwo.

Komentarze

    2 + 6 =