Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Samochodzik i templariusze - streszczenie

Nagle jednak uzbrojony mężczyzna napadł na nich, wyrwał im list i razem z nim uciekł. Pana Samochodzik ruszył na ratunek i rozpoczął pościg, jednak bandyta okazał się sprytniejszy i lepiej znał topografię zamku. Detektyw przypuszczał, że bandytą może być Malinowski, który podczas spotkania z Petersenami w Paryżu wyłudził od nich dużą kwotę pieniędzy w zamian za sfałszowaną dokumentację na temat skarbu. Teraz najprawdopodobniej ścigał turystów i chciał ich okraść.

Powracając z zamku, drużyna Pana Samochodzika znów spotkała Ewę. Wspólnie z jej matką zamierzali rozwiązać zagadkę sformułowania „cor tuum”. Pan Samochodzik dowiedział się, że niedaleko wsi Miłkokuk leży miejscowość Kortumowo i postanowił wybrać się tam z samego rana. Na miejscu odnalazł stary i dosyć mały XVI-wieczny kościółek ze specyficznie skonstruowanym krzyżem. Gospodyni tego kościółka zamieniła też dawną piwnicę, będącą pozostałością po zamku, na spiżarnię. Ewa wyprosiła, aby kobieta pozwoliła im zejść na dół. Podążając śladem tajemnych znaków, drużyna dotarła do głębokiej studni. Pan Samochodzik postanowił wejść do środka po linie. Po dotarciu do wąskiego korytarza, zauważył, że znalazł się w podziemiach kościoła. Co gorsza, nie wiedział, jak się stamtąd wydostać. Uratowała go jednak Karen, która odnalazła w kościółku mechanizm sprawiający, że chrzcielnica zamieniała się we właz do podziemi.

Pod wieczór detektyw wrócił do piwnicy, by przekonać się, czy nikt się tu nie dostał. Nagle ujrzał odemkniętą kłódkę i pospiesznie zjechał na dno studni, wtedy jednak ktoś odciął linę i uniemożliwił mu powrót. Muzealnik postanowił bliżej przyjrzeć się studni i, ku swojemu wielkiemu zdumieniu, dotarł do nowego przejścia, które – jak się okazało – było celem jego poszukiwań, gdyż prowadziło do komórki ze skarbem.

Pan


Komentarze

    10 + 2 =    
~ ktos
2021-11-15 15:49:17
stresczenie super bo mam opracowanie dziekuję
~ A
2021-10-10 20:59:37
przeczytałam poczatek i przestałam czytać ! pan samochodzik nie natknął się sam na artykuł czytajac gazetę tylko harcerze mu ja przyniesli gdy ten siedzial pochłoniety czytaniem o templaruszach nie wiedzaćc jeszcze co się pojawiło w gazecie gdyz od miesuiąca przygotowywał się do podróży na poszukiwanie twgo skarbu o którym przed gazetą mało kto wiedział. PROSZEE PRZECZYTAJCIE INNE STRESZCZENIE
~ kaczor123
2021-09-14 16:42:34
ohhh daddy
fajne streszczenie, dzięki za pomoc