Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nowe szaty cesarza - Problematyka

Cesarz tak bardzo pragnął nie wyjść na głupca, człowieka niegodnego pełnionego urzędu, że za głosem tłumu zachwycał się swoimi pięknymi, tak naprawdę nieistniejącymi szatami. Stał się ofiarą podstępu sprytnych oszustów. Będąc uczestnikiem tej gry pozorów, nie zauważył, jak łatwo można nim manipulować i wmówić mu coś, co nie istnieje.

Wszyscy, łącznie z samym władcą nie chcieli utracić swoich przywilejów i dla ich zachowania byli gotowi nadal udawać i utwierdzać siebie nawzajem w przekonaniu, że widzą wyjątkowe szaty.

Odsłania to uniwersalne mechanizmy rządzące światem i pokazuje, jak wyglądają relacje międzyludzkie między poddanym a władcą, wyżej i niżej postawionym, tym cieszącym się z przywilejów i tym, który musi o nie zabiegać.

W relacjach tych dominuje często zakłamanie, pozoranctwo i obłuda. Strach przed utratą pozycji może być motywem najbardziej niegodziwych postaw. Tylko małe dziecko wydaje się odcinać od tego świata – obdarzone dziecięca prostotą i szczerością, nie boi się powiedzieć prawdy i zdemaskować fałsz całej tej, w gruncie rzeczy, komicznej sytuacji. Problem jednak w tym, że dla innych istniały ważniejsze wartości niż prawda. Woleli trwać w zakłamaniu i obłudzie nawet wtedy, gdy wszystkie karty zostały już odkryte.