Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - Charakterystyka Jima

Głównym i tytułowym bohaterem powieści Josepha Conrada zatytułowanej „Lord Jim” jest młody Anglik, marynarz o romantycznej duszy i chęci dokonywania wielkich czynów, któremu odebrano uprawnienia do wykonywania swego zawodu, a wydarzenia z tym związane doprowadziły do tego, że Jim tuła się po świecie, poszukując miejsca, w którym będzie mógł czuć się dobrze. Jego historię poznajemy z opowiadania Marlowa, który starał się ją zebrać i połączyć w całość, chociaż sam nie wiedział, dlaczego właściwie czuje potrzebę zrobienia tego.

Joseph Conrad przedstawia postać głównego bohatera na początku powieści. Miał prawie sześć stóp wzrostu, był potężnie zbudowany i wyglądał niemal groźnie. Nosił białe ubranie, a z jego zachowania biła wielka pewność siebie. Ojciec Jima był anglikańskim proboszczem wiejskiej parafii, który wpoił swemu synowi, którego prawdziwe imię brzmiało James, głęboką i niewzruszoną wiarę w zasady moralne. Jednak postępowanie zgodnie z nakazami religii nie było żadnym hamulcem dla gorącej duszy chłopaka, który zaczytywał się w popularnych książkach przygodowych i marzył o tym, by samemu zostać sławnym herosem. Zaczął marzyć o życiu na morzu, dlatego też wstąpił do kupieckiej szkoły morskiej. Już wkrótce znalazł się na statkach szkoleniowych, na których poznawał prawdę o zawodzie marynarza. W wolnych chwilach wciąż snuł marzenia o heroicznych czynach, jednak gdy pewnego dnia część chłopaków z załogi posłano, by uratowali ludzi z tonącego statku, nie znalazł się między nimi i czuł z tego powodu duże rozczarowanie. Ukończył szkołę i ze względu na swoje zdolności prędko został awansowany na pierwszego oficera. Wkrótce przekonał się, że pływanie po morzu to nie tylko przygody jak z powieści, ale także śmiertelne niebezpieczeństwo. PodczasKomentarze

    5 + 8 =