Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

tonie i po chwili zaczął narzekać na różowe ropuchy, które kryją się pod jego łóżkiem. Jeden z lekarzy zapytał Marlowa, czy słowa tego człowieka będą ważne dla sądu, bohater stwierdził, że nie.

 

Marlow zgłosił się do udziału w sprawie, wiedząc, że jest ona zorganizowana tylko dla zadowolenia społeczności marynarzy, ponieważ wszystkie fakty były już dobrze znane. Jeden z sędziów, kapitan Brierly, dobrze znany i poważany marynarz, dowodzący jednym z najlepszych statków na Wschodzie, znany z bohaterstwa i umiejętności żeglarskich, wkrótce po wzięciu udziału w dochodzeniu popełnił samobójstwo. Pierwszy oficer Brierly'ego opowiedział później Marlowowi, że kapitan dobrze przygotował się do zakończenia swego życia, zanim wyskoczył za burtę. Marlow doszedł do wniosku, że człowiek ten zdecydował się popełnić samobójstwo z powodu tego, że w jakiś sposób identyfikował się z Jimem. Jeszcze podczas procesu Marlow rozmawiał z Brierlym i uzgodnili, że obaj zbiorą sumę pieniędzy, którą ofiarują Jimowi, aby z nią uciekł. Marlow miał przedstawić tę propozycję bohaterowi.

 

Następnego dnia, wychodząc z sądu, Jim szedł przed Marlowem. Ktoś w tłumie zawołał na psa, który wymknął się właścicielowi, jednak Jim sądził, że to Marlow je wypowiedział, by obrazić go i nazwać go tchórzliwym. Powiedział Marlowowi, że zauważył go podczas dochodzenia i pamięta, że ten wpatrywał się w niego. Marlow wyjaśnił sprawę psa między tłumem. Jim poczuł się zażenowany i odszedł, ale Marlow dogonił go i zaprosił na obiad do swojego hotelu. Jim zgodził się. Podczas posiłku bohater powoli zaczął mówić o swoim cierpieniu, o wstydzie z powodu tego, że jego rodzina wie o procesie oraz pragnieniu, by ktokolwiek go zrozumiał. Opowiedział, co wydarzyło się na "Patnie". Pod pokładem zauważył,Komentarze

    3 + 8 =