Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lolita - Geneza utworu

Książka pisana w latach 1947–1954. Wydana została w rok po jej ukończeniu, w 1955 r. w Paryżu. Ze względu na temat, jaki podejmuje, przez wiele lat uważana była za powieść wątpliwą moralnie i otoczona była aurą skandalu.

Wątek obsesyjnego pożądania nimfetki pojawiał się u Nabokova już wcześniej. Najpierw jeden z bohaterów powieści „Dar” opowiada o książce, jaką marzy mu się napisać. W zamiarach tych kryje się historia późniejszej Lolity. Z kolei opowiadanie „Czarodziej” to już w całości oparta na motywie pedofilii opowieść, z innym tylko zakończeniem. Choć opowiadanie to zostało napisane przed „Lolitą”, ukazało się drukiem już po śmierci autora.

Mała bohaterka miała pierwotnie kojarzyć się z Joanną D’Arc, więc jej wcześniejsze imiona jasno przywodziły na myśl dzielną wojowniczkę. W trakcie pisania autor zdecydował jednak, że nazwie dziewczynkę Lolita. Także tytuł miał początkowo brzmieć inaczej.

Podobno w pewnym okresie praca nad książką zajmowała autorowi 16 godzin dziennie.