Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lolita - streszczenie

Lolita jest opowieścią o perwersyjnym uczuciu dorosłego mężczyzny do dwunastoletniej dziewczynki. Humbert Humbert - bo właśnie on jest zakochanym dewiantem - przyszedł na świat w Paryżu w 1910 r. W chwili poznania Lolity, w 1947 r., miał więc trzydzieści siedem lat.

We Francji Humbert zajmował się nauczaniem literatury angielskiej oraz pracą nad podręcznikiem. Jako dziecko przeżył miłość do swojej koleżanki, Annabel Leigh, i to uczucie pozostawiło w nim głębokie ślady (ukochana zmarła na tyfus). Już w Europie miał różne psychiatryczne epizody.

Tuż przed drugą wojną Humbert postanowił spróbować szczęścia w Nowym Jorku. Spędza tam blisko dziesięć lat, w końcu postanawia osiąść w miejscowości Ramsdale. Zaczyna się pechowo, bo spłonął dom, do którego miał się wprowadzić. Trafia pod dach Charlotty Haze, ale nie jest zachwycony tą perspektywą, dopóki jego oczom nie ukazuje się Lolita. Jego reakcja jest taka, że natychmiast decyduje się zamieszkać z poznaną właśnie kobietą i jej córką.

Obsesja narasta, Humbert nie radzi sobie ze swoim pożądaniem. W dodatku dziewczynka nie jest wcale taka niewinna. Pod nieobecność Lolity Charlotta pisze do lokatora list. Humber dowiaduje się z niego, że właścicielka domu jest w nim zakochana i chciałaby wyjść za niego za mąż. Jest to warunek dalszego pobytu mężczyzny u Haze. Sam fakt bycia mężem Charlotty jest dla bohatera obrzydliwy, ale na jego decyzję wpływ ma możliwość bliższego kontaktu z Lolitą. Zgadza się.

Pewnego dnia żona odnajduje pamiętnik. Jego treść powoduje szok i chęć uwolnienia siebie i córki od obecności zboczeńca. Charlotte podejmuje konkretne kroki w tym celu, ale w drodze na pocztę ginie potrącona przez samochód. Mężczyzna jawi się w obecnej sytuacji jak pan swojej dewiacji i małoletniej Lolity. Jedzie po nią na obóz letni i zabiera


Komentarze

    3 + 3 =