Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inni - charakterystyka • Kwiatki świętego Franciszka

BRAT BERNARD –pierwszy towarzysz Franciszka, pochodził z bogatej rodziny i był wykształcony. Zaciekawiła go działalność Franciszka, więc zaprosił go do swojego domu, by lepiej mu się przyjrzeć. Doznał dzięki niemu nawrócenia i sam postanowił wyrzec się swoich dóbr materialnych. Wróżba z mszału wskazała, że tak powinien uczynić. Rozdał swój majątek i zajął się budowaniem z Franciszkiem nowej wspólnoty. Posiadł wspaniały dar rozmowy z Bogiem jak z przyjacielem. Założył filię zakonu w Bolonii, siedząc przez wiele dni na rynku i pozwalając na to, by ludzie z niego szydzili, dzięki czemu miejscowy patrycjusz zainteresował się nim i ofiarował mu swoje włości na budowę klasztoru.

BRAT MACIEJ – młody zakonnik o pięknej powierzchowności. Franciszek chciał go kiedyś nauczyć pokory, więc powierzył mu zadanie wykonywania wszystkich prac w klasztorze za pozostałych zakonników. Mnich przyjął to bez słowa skargi, a po kilku dniach inni braci ujęli się za nim i poprosili, aby nałożono na nich obowiązki. Od Boga posiadł łaskę wielkiej, cudownej pokory. Kiedy się modlił, gruchał na podobieństwo gołębia. W ostatnim rozdziale „Kwiatków...” przyznaje się, że to on je spisał.

ŚWIĘTA KLARA – założycielka zakonu klarysek, siostrzanego z franciszkanami. Przyjaciółka świętego Franciszka, uwielbiała z nim rozmawiać i poprosiła go kiedyś, by mogła zjeść z nim wieczerzę. Jedli w kościele, a podczas tej skromnej uczty doznali wielkiego objawienia. Kiedy na prośbę papieża pobłogosławiła bochenki chleba, pojawiły się na nich znaki krzyża.