Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Jezioro osobliwości - Problematyka

„Jezioro osobliwości” to książka o trudach dorastania i pierwszej miłości. Opowiada także o roli, jaką rodzina pełni w życiu młodych ludzi. Bardzo wielu rzeczy dowiadujemy się z dziennika pisanego przez Martę. Wydaje się, że pamiętnik pełni funkcję terapeutyczną – pozwala nastolatce wyartykułować dręczące ją problemy i tym samym lepiej się z nimi uporać.

Najważniejsze wydają się w powieści relacje międzyludzkie. Nie są one proste, wręcz przeciwnie – często oparte są na nieporozumieniach, przynajmniej tak widzi to Marta (jako autorka pamiętnika daje przykład narracji pierwszoosobowej, a więc tej najbardziej bezpośredniej i wiarygodnej, jeśli chodzi o uczucia).

Znaczący jest tytuł książki. „Jezioro osobliwości” to jezioro, nad którym w czasie obozu spotykają się młodzi ludzie. Jest to więc miejsce, gdzie kondensuje się młodość i wszystkie jej problemy. Nazwa tej przestrzeni sugeruje jednak, że mimo wszystko jest ona niezwykła i niepowtarzalna.

Powieść utrzymana jest w konwencji realistycznej. Mamy w niej również do czynienia z próbą psychologicznej analizy charakterów i związków międzyludzkich.