Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ferdydurke - streszczenie

im Józia jako chłopaka staroświeckiego, na siłę kreującego się na dorosłego. Młodziakowa obiecuje, że oduczy go przybierania póz. Józio coraz bardziej skrępowany, coraz bardziej też udaje i przybiera pozy. Gdy nagle Zuta kopie chłopca w nogę, Pimko ją krytykuje za niegrzeczność, jednak jej matka uważa, że to zachowanie naturalne dla tych czasów. Po odejściu nauczyciela, Józio zostaje zaprowadzony do swojego „nowoczesnego” pokoju.

Rozdział 7 Miłość
Józio próbuje przekonać Zutę do siebie i pokazać, że on też jest nowoczesny. Kilkakrotnie podejmuje próby nawiązania rozmowy z dziewczyną, bezskutecznie. Do Młodziaków przychodzi Miętus, ciekawy, jak Józio się urządził. Ten zwierza mu się z miłości do Zuty. Przyznaje się też, że ma 30 lat, ale Miętus nie wierzy. Miętus ostrzega też Józia, ze za pensjonarką ugania się już Kopyrda.

Rozdział 8 Kompot
Józio całymi dniami w szkole myśli tylko o Zucie. Próbuje zbliżyć się też do Kopyrdy, aby dowiedzieć się, co łączy go z pensjonarką. Tymczasem Syfon „zgwałcony przez uszy” wiesza się. Miętus wciąż marzy o parobku i chce zbliżyć się do służącej Młodziaków. Młodziakowa zauważa, że Józio zakochał się w Zucie. Przy obiedzie próbuje przeciwstawić swoje nowoczesne poglądy jego staroświeckim. Jednak, gdy Józio nazywa ją mamusią, pan domu zaczyna tak chichotać, że Józio zyskuje pewność siebie. Młodziakowa dostrzega niebezpieczeństwo wpływu Józia na jej córkę.

Rozdział 9 Podglądanie i dalsze zapuszczanie się w nowoczesność
Józio zastanawia się, co zrobić, by pozbawić Zutę nowoczesności. Postanawia podglądać ją przez dziurkę od klucza. Daje też pieniądze żebrakowi, aby stał pod oknem dziewczyny z gałązką w zębach. Sam przedrzeźnia ją zza drzwi. Zuta i pani Młodziakowa wychodzą do miasta. Józio w tym czasie zwiedza sypialnie Młodziaków. Aby zniszczyć


Komentarze

    2 + 10 =