Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ferdydurke - streszczenie

okolic Annamu” i anty-Filidor, prof. dr Momsen, „znakomity analityk”, którego „jedyną misją było ściganie i pognębienie biednego Filidora”. Świadkami spotkania są „asystenci, doktorowie Teofil Poklewski, Teodor Roklewski”, historię opowiada Antoni Świstak. Celem dyskusji jest próba syntetycznego ujęcia kluski, a także jej rozkład, co kończy się przegraną anty-Filidora, który w zemście rozkłada na czynniki pierwsze żonę Filidora, która trafia do szpitala. Filidor w odwecie próbuje zsyntetyzować kochankę anty-Filidora, Florę Gente. Kobieta skutecznie opiera się zabiegom, póki Filidor nie rzuca przed nią kupy pieniędzy. Wówczas ona próbuje objąć sumę pieniędzy i zaczyna myśleć syntetycznie. Analityk policzkuje Filidora i wyzywają się na pojedynek. Sekundantami syntetyka mają być docent Łopatkin i narrator historii, Antoni Świstak, a analityka doktorzy Poklewski i Roklewski. Pojedynek zostaje umówiony na wtorek, siódmą rano.

Zaczyna się pojedynek, który jest idealnie syntetyczny. Adwersarze odstrzeliwują swoim panią kolejne części ciała, na końcu trafiają je w prawe płuca i kobiety umierają. Profesorowie zdziecinniali odchodzą w różne strony. Teraz ich ulubionym zajęciem jest bieganie po polach za balonikiem i obserwowanie, kiedy pęknie.

Rozdział 6 Uwiedzenie i dalsze zapędzanie w młodość
Powracamy do powieściowej akcji. Gdy Miętus gwałtem uświadamia Syfona, do klasy wchodzi Pimko i jakby niczego nie zauważając, mówi do uczniów, że grzecznie bawią się piłką. Po lekcjach Pimko zabiera Józia do domu Młodziaków, gdzie ma zamieszkać. Młodziakowie mają nauczyć go naturalności. Przede wszystkim uczyć powinien się od córki gospodarzy – „nowoczesnej pensjonarki”, Zuty.

Gdy przychodzą, gospodarzy nie ma w domu, a dziewczyna nie zwraca na nich uwagi. Gdy wracają, Pimko przedstawia


Komentarze

    9 + 4 =