Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dywizjon 303 - streszczenie

Rozdział I. Bitwa o Brytanię
Opis lata 1940 roku jako strasznego – gdzie ludzie dobrej woli nie mieli zaznać spokoju. Opis sytuacji politycznej – możliwości inwazji Niemiec na Wielką Brytanię. Opis ofensywy bombowej nad niebem Wielkiej Brytanii. 8 sierpnia – pierwszy dzień inwazji. Opis nalotów niemieckich oraz faz bitwy o Brytanię. Opis cech alianckich myśliwców. Przedstawienie Dywizjonu 303 Eskadry Kościuszkowskiej, miejsca stacjonowania, podanie liczb zestrzelonych samolotów przez pilotów dywizjonu.

Rozdział II. Myśliwiec
Opis cech charakteru pilota myśliwca, umiejętności i zdolności wymaganych, by walczyć w powietrzu. Bitwy toczące się w powietrzu nie trwały nigdy długo (od 10 do 15 minut). Piloci myśliwca to zwyczajni ludzie kiedy są na ziemi, kiedy są w powietrzu zamieniają się w wojowników przestworzy. Opis samolotu, więzi pilota z samolotem i zależności, jakie łączą pilota z samolotem. Trzy cechy pozwalające Polakom wygrywać z Niemcami to dobry wzrok, przewaga polskiej taktyki i przewaga zawziętości.

Rozdział III. Pierwsza walka
Ostatni lot szkolny Dywizjonu 303, polscy piloci lecą rozmarzeni i rwą się do walki. Dowódcą jest major Ronald Kellet – angielski dowódca Polaków. Obawia się on, czy żołnierze dadzą sobie radę. Nagły rozkaz nakazuje zmianę kursu. Piloci są podnieceni myślą o walce. Nagle dostrzegają grupę bombowców wracających do Francji. Kellet zestrzeliwuje niemiecki samolot. Dwóch Polaków również strzela do samolotów przeciwników. Walka trwała sekundy. Kellet znalazł się w niebezpieczeństwie, ratuje go dwóch pilotów Dywizjonu. Piloci strącili 5 samolotów. Porucznik Hennenberg ściga samolot niemiecki. Radość na lotnisku z okazji zwycięstwa. Niepokój o porucznika Hennenberga. Kellet nie bardzo lubił Polaków.

Rozdział IV. Koleżeńskość
Opis Dover, balonów zaporowych.


Komentarze

    9 + 6 =