Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - Motyw rycerza

Rycerz w powieści ukazany jest w krzywym zwierciadle. Jest to ktoś, kto jest nieszczęśliwie zakochany w pani swego serca, do której wzdycha. W obronie jej czci jest w stanie zmierzyć się z każdym . koniecznie jego pani musi być najpiękniejsza a jeśli kto sądzi inaczej, wówczas należy stoczyć z tym kimś pojedynek. Zadaniem błędnego rycerza jest też obrona wdów, dziewic i sierot.

Jeśli jakaś białogłowa poprosi błędnego rycerza o wykonanie zadania, ten musi się go podjąć . Póki nie wykona on zadania jest całkowicie na jej usługach.

Rycerz taki, ma nie zawsze kompletną zbroję. Jeśli brak mu jakichś elementów, to może je uzupełnić innymi (zamiast hełmu może być miska, zamiast kopii - sęk z drzewa). Dla błędnego rycerza bitwa jest

Rycerz taki ma także niesłychanie wybujałą fantazję, dzięki czemu wszędzie znajdzie niezwykłe przygody. Jeśli czegoś nie potrafi wytłumaczyć, bo jest to niedorzeczne, wówczas zrzuca to na karb czarów. Błędny rycerz musi mieć też koniecznie jakiś głupi przydomek np. Rycerz Smętnego Oblicza czy Rycerz Bladego Miesiąca. Rycerz musi też mało jeść i pić oraz nie płaci za pobyt w zajazdach.