Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - Don Kichot i Sancho Pansa- postacie budowane na zasadzie kontrastu. Charakterystyka.

Don Kichot i Sancho Pansa- postacie budowane na zasadzie kontrastu. Charakterystyka.

Don Kichot to powieść, a właściwie parodia romansu rycerskiego, napisana przez hiszpańskiego twórcę Miguela de Cervantesa w latach 1605- 1615. Tytuł oryginału brzmi El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha, co w pełnym tłumaczeniu na język polski daje Historia czyli dzieje i przygody przedziwnego Don Quiszotta z Manszy.

Autor powieści ukazuje świat widziany oczyma dwóch głównych bohaterów- tytułowego Don Kichota, oraz jego wiernego giermka, Sancho Pansy. Don Kichot był to około pięćdziesięcioletni rycerz, szczupły, lecz o silnej budowie ciała, pociągłej twarzy, zamieszkały w hiszpańskiej wiosce. Nie posiadał majątku, jego jedyna własność to niewielkie gospodarstwo, służbę zaś stanowili gospodyni i parobek. Na jego rynsztunek składały się zaledwie stara tarcza i kopia, obie w opłakanym stanie. Mimo tego większość dochodów poświęcał na gospodarstwo.

Jedną z pasji Don Kichota, obok polowań, było czytanie romansów rycerskich. Był nimi na tyle zafascynowany, że sprzedawał swą niewielką ziemię, kawałek po kawałku, a zdobyte pieniądze przeznaczał na zakup nowych książek. Czytając romanse potrafił zapomnieć o otaczającym go świecie, własnym gospodarstwie, rezygnował ze snu i jedzenia. To właśnie lektura romansów rycerskich sprawiła, że Don Kichot zapragnął stać się rycerzem, całe swoje życie gotów był poświęcić dla realizacji rycerskich ideałów. Uważał, iż jest to jedyna droga, dzięki której może osiągnąć chwałę i podziw ludu, a nawet zbawić ludzkość.

Swą ideę zostania rycerzem na wzór bohaterów z przeczytanych romansów realizował różnorako; w celu podniesienia swej godności przybrał imię Don Kichota z Manczy, na swego giermka pasował SanchoKomentarze

    7 + 10 =