Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - Wymień filmowych, literackich i współczesnych Don Kichotów.

Wymień filmowych, literackich i współczesnych Don Kichotów.


Don Kichot, tytułowy bohater powieści Cervantesa, to szlachcic, który pod wpływem lektury średniowiecznych romansów rycerskich postanawia wcielić w swe życie ideały w nich prezentowane i stać się rycerzem na wzór bohaterów z czytywanych powieści. Stał się symbolem marzyciela, człowiekiem wiernym swoim ideałom i przekonaniom. Jest on również metaforą ludzi mądrych i niezłomnych, często niezrozumianych przez współczesność, uważanych przez występne człowieczeństwo za obłąkanych. Nie zważając na kpiny i przykrości doznawane ze strony otoczenia, Don Kichot realizował swoje marzenia, chcąc przy tym czynić dobro i walczyć ze złem.

Podobnie jest w dzisiejszym świecie. Pomimo całej beznadziei i przygnębienia panującego na co dzień, istnieją ludzie mający w sobie dość odwagi i chęci do działania, idealiści gotowi stawić czoła trudnościom, dążący do realizacji swoich marzeń. Przykładem może być postać Jurka Owsiaka, głównego pomysłodawcy i organizatora corocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wielu lat fundacja ta, z Jurkiem Owsiakiem na czele, zbiera fundusze na sprzęt medyczny, tak potrzebny na co dzień, ratując zdrowie i życie wielu ludzi. Wydawałoby się, że ta wzniosła idea nie może zostać oceniona negatywnie; tymczasem działalność Owsiaka nie raz spotykała się z krytyką, tak jak niejednokrotnie krytykowano Don Kichota. Mimo wielu trudności i przeciwności losu ani bohater powieści Cervantesa, ani „dyrygent” WOŚP, Jurek Owsiak, nie poddali się, wciąż realizując swoje ideały.

Za kolejnego „współczesnego Don Kichota” uznać można Marka Kamińskiego, polarnika i podróżnika. Jest on pierwszym i jak dotychczas jedynym człowiekiem na świecie, który w ciągu roku, bez



Komentarze

    5 + 2 =