Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cyd - streszczenie

kochać. Uznaje, że nie ma wyboru i musi pojedynkować się z Gomesem.


Akt 2

Gomes opowiada, co wydarzyło się między nim a Diego. Uważa, że przez to, iż nie został wybrany przez króla, utracił swój honor w oczach jego ludzi i czuje się poniżony. Na scenę wkracza Rodrigo, który wyzywa go na pojedynek. Ojciec Chimeny czuje się urażony, iż tak młody i niedoświadczony człowiek ośmielił się na taki czyn, jednocześnie myśli też, że Rodrigo musi być kimś wyjątkowym i jest zadowolony, że wybrał go na męża swojej córki. Chce go odesłać, ponieważ jest pewien, że w pojedynku to on, Gomes, zabije młodzieńca, ale Rodrigo nalega.

Chimena i Infantka dowiedziały się o pojedynku i obawiają się o życie obu mężczyzn. Chimena odchodzi, by dowiedzieć się, co się dzieje, Infantka zostaje z Leonorą. Ma nadzieję, że jej ukochany wygra, ponieważ wtedy Chimena go nie poślubi i być może Rodrigo odzwierciedli jej uczucia.

Król Ferdynand jest urażony arogancją Gomesa, jednak Don Sanche, zakochany w Chimenie, próbuje go uspokoić i broni ojca swojej ukochanej. Temat rozmowy schodzi na problem Maurów, których widziano płynących w kierunku brzegów Hiszpanii. Przybywa Don Alonse z wiadomością, iż Gomes nie żyje.

Chimena i Diego błagają króla o wysłuchanie ich. Dziewczyna chce, by pomścić śmierć jej ojca, starszy człowiek zaś prosi, aby oszczędzić jego syna. Król prosi, by przyprowadzić do niego Rodriga.


Akt 3

Rodrigo przybywa do domu Chimeny. Elwira każe mu uciekać, a kiedy widzi, że Chimena nadchodzi, pomaga mu się ukryć. Pani domu przybyła z Don Sanchem, który obiecuje pomścić jej ojca. Kiedy Chimena zostaje sama, przyznaje, że czuje się rozdarta, ponieważ musi przywrócić honor zmarłemu ojcu przez śmierć Rodriga, a jednocześnie nie może znieśćKomentarze

    3 + 3 =