Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopcy z placu broni - streszczenie

Boki, jeden z bohaterów książki, dostaje od Nemeczka kartkę papieru. Było na niej napisane, że o 16 chłopcy mają spotkać się na Placu Broni. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ dzień wcześniej Pastorowie zabrali kolegom Nemeczka kulki i przepędzili ich z ogrodu muzeum. Chłopcy byli oburzeni i postanowili za wszelką cenę zemścić się na braciach. Na spotkaniu obecni byli wszyscy przywódcy chłopców i Nemeczek, który co prawda piastował tylko funkcję szeregowego, ale bardzo chciał uczestniczyć w naradzie i opowiedzieć chłopcom, czego się dowiedział. Zebrani byli oburzeni na wieść o kradzieży flagi przez wrogi obóz.

Chłopcy rozumiejąc powagę sytuacji zdecydowali wybrać swojego przywódcę. Został nim Boka, jako jeden z najdzielniejszych pośród zgromadzonych. Decyzja okazała się słuszna, bowiem Boka od razu postanowił brać się do działania i wyznaczył termin akcji na dzień następny. Plan został opracowany bardzo skrupulatnie.

Chłopcy o wyznaczonej godzinie udali się do Ogrodu Botanicznego. Problemem pozostawało przeprawa na małą wysepkę. Udało się jednak znaleźć starą łódkę i chłopcy wyruszyli. Na wysepce przebywali podwładni Feriego Aczy. Był tam także Gereb, który nie należał do tego obozu. Przybył tu, aby zdradzić plany swoich kolegów. Boka zdobył się na odwagę. Zakradł się bliżej i kiedy Feri Acza nie patrzył, zgasił latarnię. Pozostawił po sobie małą karteczkę z napisem: „Tu byli chłopcy z Placu Broni”. Gdy żołnierze Aczy zorientowali się, co się stało, podekscytowany swoim dziełem Boka uciekał już łódką z Czonakoszem i Nemeczkiem. Żołnierze prawie dogonili chłopców, ale ci schowali się w oranżerii wśród różnorodnych gatunków roślin. Szeregowy Nemeczek znalazł schronienie w małym zbiorniku wodnym. Po powrocie do domu chłopcy byli dumni ze swojego wyczynu.

Następnego dnia okazało


Komentarze

    5 + 2 =