Problematyka
Tytuł książki „Beethoven i dżinsy” nawiązuje do muzyki, którą kocha Asia, czyli do świata ludzi dojrzałych, natomiast dżinsy symbolizują świat dzieci. Asia zapamiętała, że Paulina przy trzepaku była w dżinsach i letniej bluzce, a było zimno.
Utwór porusza problematykę miłości rodziców do dzieci. Asia boi się o swoją córkę, która zakochała się w niewidomym Piotrze, uważa, że wiążąc się z nim, będzie miała trudne życie i będzie nieszczęśliwa. Martwi się również o Alka, spotykającego się z osobami, które prowadzą podejrzane interesy.
Książka ta ukazuje też problem poczucia winy. Asia cały czas obwinia się o śmierć brata, ponieważ to ona miała zanieść bibułę, w której coś było zapakowane, nawet nie wiedziała co, Tomasz ją wyręczył i zginął. Liczne w fabule wspomnienia z czasów wojny, pokazują, jak trwały ślad pozostawiła w życiu dorosłych bohaterów.
Dzieło przedstawia także walkę Misi o jej miłość do niewidomego Piotrka. Rodzice są przeciwni temu związkowi, a ona wierzy, że będzie z nim szczęśliwa. Wychodząc za niego za mąż nie będzie się poświęcać, ponieważ kocha go.
Bohaterowie mają także problemy ze szkołą i nauczycielami. Uczniowie chcą zmiany nauczycielki od języka francuskiego, ponieważ uważają, że to ona nauczyła ich lekceważenia przedmiotu. Jednak, gdy dowiadują się, co przeżyła podczas wojny, zmieniają zdanie.