Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anaruk, chłopiec z Grenlandii - Problematyka

„Anaruk...” to historia krótkiej znajomości (i przyjaźni) narratora utworu z dwunastoletnim mieszkańcem Grenlandii. Autor opowieści spisuje swoje wrażenie po pobycie w eskimoskiej osadzie (w porze letniej i zimowej). Dzięki jego relacji czytelnik poznaje realia życia Eskimosów: sposób zdobywania pożywienia, przebieg polowań, prace kobiet i mężczyzn, zabawy dzieci.

Życie za kołem podbiegunowym nie jest łatwe. Eskimosom dokucza ciągły przenikliwy ziąb, często głód, a zimą – brak słońca. Pomimo tego mieszkańcy osady potrafią hojnie ugościć nieznajomego podróżnika, otoczyć go wsparciem i przyjaźnią. Autor opowiadania zwraca uwagę na sposób zachowania Eskimosów, którzy nie znają słowa „kradzież” i „kłótnia”. Mieszkańcy osady to ludzie zżyci ze sobą, lojalni, odważni i gotowi do niesienia pomocy innym. Taki jest też Anaruk, dwunastolatek, który ma dość sił i odwagi, by zawalczyć z niedźwiedziem o życie ojca.

Dzieło Centkiewicza to ciekawa i pouczająca opowieść o obyczajach mieszkańców dalekiej Północy.