W książce ukazane zostały zatem sytuacje wzięte z życia i niejeden nastolatek może odnaleźć w nich cząstkę własnych przeżyć, bolączek, marzeń i rozterek. Co ważne, całość spaja spójny, lekki język. To on sprawia, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Ponadto spełnia on rolę swoistego łącznika między pokoleniami.
Pełna optymizmu Agata opowiada historię swojej rodziny. Oprócz rodziców, siostry i babci poznajemy też przypadkowych gości i domowe zwierzaki, które stają się bohaterami niejednej komicznej sytuacji (kotek Pelagia).
Powieść „Agaton-Gagaton” w swojej lekkiej formie mieści jednak ważkie przesłanie – pokazuje ogromną rolę w życiu człowieka kochającej rodziny; rodziny silnej, umacnianej przez miłość i wsparcie, a także zapewniającej poczucie wolności i niezależności. To właśnie w takiej rodzinie młody człowiek może nabyć właściwe wzorce, tak potrzebne w momencie, kiedy musi stanąć w obliczu dorosłości i zmierzyć się z wszelkimi problemami, jakie ona ze sobą niesie.
Autorka za sprawą swojej bohaterki odważnie wypowiada się też w tematach, które w wielu rodzinach stanowią tabu i o których otwarcie się nie rozmawia. Dzięki temu książka nabiera dodatkowych walorów i może być świetną lekturą nie tylko dla nastolatków.