Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Agaton-Gagaton - Problematyka

„Agaton-Gagaton” to książka składająca się z trzech opowieści piętnastoletniej Agaty – córki Marty Fox – która z racji swojego łobuzerskiego charakteru otrzymała w domu przezwisko „Gagaton” (od „gagatka”). W utworze zarysowane zostały młodzieńcze lata Agaty, etapy dojrzewania, przez które przechodzi, i moment, w którym musi zmierzyć się z całym trudem dorosłości. Jesteśmy zatem świadkami jej miłosnych, szkolnych i rodzinnych przygód, o których otwarcie i z zapałem opowiada, nie szczędząc przy tym szczerego i serdecznego dowcipu. Agata ujmuje czytelnika optymistycznym, ciepłym i pełnym humoru i dystansu podejściem do życia. Dzięki temu zaskarbia sobie jego przyjaźń. Pomaga też czytelnikom (w większości nastolatkom, ale nie tylko) odnaleźć się w wielu życiowych sytuacjach, stawiając mądre diagnozy i czyniąc celne, życiowe uwagi, które ujawniają jej nieprzeciętną wiedzę.

W książce ukazane zostały zatem sytuacje wzięte z życia i niejeden nastolatek może odnaleźć w nich cząstkę własnych przeżyć, bolączek, marzeń i rozterek. Co ważne, całość spaja spójny, lekki język. To on sprawia, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Ponadto spełnia on rolę swoistego łącznika między pokoleniami.

Pełna optymizmu Agata opowiada historię swojej rodziny. Oprócz rodziców, siostry i babci poznajemy też przypadkowych gości i domowe zwierzaki, które stają się bohaterami niejednej komicznej sytuacji (kotek Pelagia).

Powieść „Agaton-Gagaton” w swojej lekkiej formie mieści jednak ważkie przesłanie – pokazuje ogromną rolę w życiu człowieka kochającej rodziny; rodziny silnej, umacnianej przez miłość i wsparcie, a także zapewniającej poczucie wolności i niezależności. To właśnie w takiej rodzinie młody człowiek może nabyć właściwe wzorce, tak potrzebne w momencie, kiedy musi stanąć w obliczu dorosłości i zmierzyć się z wszelkimi problemami, jakie ona ze sobą niesie.

Autorka za sprawą swojej bohaterki odważnie wypowiada się też w tematach, które w wielu rodzinach stanowią tabu i o których otwarcie się nie rozmawia. Dzięki temu książka nabiera dodatkowych walorów i może być świetną lekturą nie tylko dla nastolatków.