Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Agaton-Gagaton - streszczenie

„Agaton-Gagaton” to powieść dla młodzieży, składająca z trzech opowieści dorastającej Agaty, które wydawnictwo Siedmiogród wydało w całości. Mowa o trzech częściach powiązanych ze sobą za sprawą bohaterów i wydarzeń: „Batoniki Always miękkie jak deszczówka” (Agata ma tu 15 lat), „Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą” (bohaterka jest licealistką) oraz „Firma Agaton-Gagaton: wypróbuj bez szorowania” (bohaterka rozpoczyna studia).

Powieść ma formę pamiętnika dorastającej piętnastolatki. Tak naprawdę prototypem tytułowej bohaterki jest Agata – córka Magdy Fox i była żona lidera zespołu Feel, Piotra Kupichy. Agata snuje refleksje o swojej młodości, opowiada o szkolnych i sercowych perypetiach, pierwszych kontaktach z chłopcami, o swej rodzinie – młodszej siostrze Magilli zwanej Kujonkiem, mamie zwanej Mamidłem-Straszydłem i kochającej oraz nadzwyczaj wyrozumiałej babci Gieni, która stara się wychowywać wnuczki z duchem postępu.

Autorka przyznaje, że pisząc o rozterkach Agatona, miała na myśli swoją młodszą córkę, która w domu była diabełkiem i nie lada urwisem (stąd przezwisko „Gagaton” – od „gagatka”). Czytelnik śledzi jej perypetie i zabawne przygody, które opisane zostały z dużą dawką ciepła i humoru. Autorka stara się przedstawić zmaganie się dziewczyny z dorosłością w sposób optymistyczny.

Poznajemy zatem całą rodzinę Agaty – siostrę Magillę, która nie bez powodu nazywana jest Kujonkiem (czyta znacznie więcej książek niż Agata), babcię Gienię, która stanowi ostoję dla całej rodziny, rodziców, którzy starają się wychowywać córki w poczuciu wzajemnej miłości i zaufania. Z przymrużeniem oka traktują oni wszelkie zmiany, jakie dziewczynki chcą wprowadzać w domu (Kujonek zarządza nowy sposób odżywiania – umieszcza wszędzie naklejki i wyrzuca z lodówki mięso, a także usiłuje zrewolucjonizować


Komentarze

    9 + 5 =