Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Stara baśń - Motyw miłości

Miłość – pomiędzy Dziwą, córką Wisza i kniaziem Domanem. Młody kniaź od dawna ,,upatrzył” sobie przyszłą żonę, ale swe zamiary zdradza dopiero po pogrzebie zamordowanego Wisza. Jest bogaty, waleczny, może ofiarować wsparcie braciom Dziwy – tym bardziej zaskakuje go ich odmowa. Okazuje się, że dziewczyna ślubowała służbę bogom, wobec tego nikt nie ma prawa zmusić jej do ożenku. Doman, wzburzony odmową, podejmuje nieudaną próbę pojmania ukochanej (podczas nocy Kupały). Dziwa nie tylko rani napastnika, ale podejmuje błyskawiczną decyzję o przystąpieniu do służby w świątyni Nii. 

Uczucie tych dwojga jest gwałtowne. Domana przyciąga odmienność Dziwy, jej powaga, duma, wieszcze zdolności. Kniaź nie uznaje sprzeciwu, tym bardziej zachowanie uciekinierki ubodło jego dumę. Zdobycie dziewczyny jest konieczne do uratowania własnego poczucia honoru. Pomimo oporu Dziwy i przestróg starego Wizuna, Doman wciąż stara się nawiązać kontakt z ukochaną. Po tragicznych wydarzeniach podczas ślubu z Milą, bohater nabiera przekonania, że Dziwa jest mu przeznaczona i przeprowadza kolejne porwanie. Nauczony doświadczeniem, tym razem oddaje uprowadzoną braciom, a ci udzielają parze pozwolenia na zawarcie związku.

Dla Dziwy zachowanie Domana oznacza lekceważenie boskich planów. Dziewczyna nie rozumie jego obsesji, konsekwentnie dąży do spełnienia własnej życiowej misji i jest gotowa jej bronić. Zmienia podejście dopiero wtedy, gdy adorator okazuje skruchę i przywiązanie. Rodzącemu się uczuciu ,,pomaga” wiedźma Jaruha, przekonując dziewczynę, że nie można walczyć z własnym przeznaczeniem.