Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rady nie od parady - Problematyka

Książka „Rady nie od parady” to zbiór wierszyków o charakterze dydaktycznym, w których Strzałkowska wskazuje dzieciom drogę do tego, jak być lubianym, zyskać uznanie kolegów, nauczycieli i rodziców. W końcu każdy z nas pragnie, by inni darzyli go szacunkiem i przyjaźnią. Są to naturalne potrzeby człowieka, niezależnie od wieku. Wiersze Strzałkowskiej w humorystyczny, momentami nieco i ironiczny, sposób podpowiadają, jak to osiągnąć.

W prostej formie i w mądrych słowach poetka opowiada o tym, co w życiu najważniejsze i podpowiada, co trzeba robić, by inni nas lubili. Uczy, między innymi, że warto mówić prawdę i że należy bronić słabszych, że przez życie należy iść z uśmiechem i że powinno się dbać o swe otoczenie, a nade wszystko – nie sprawiać innym przykrości. Wszystkie wierszyki kończą się morałem, jednocześnie pokazują, że droga do tego, aby znaleźć szczęście i przyjaźń, wcale nie jest taka trudna.

Co więcej, w tę dydaktyczną zabawę wciągnięci zostali także dorośli. Swoje życiowe mądrości i rady snują więc wszyscy: zarówno dorośli, jak i dzieci – te mądre i roztropne, jak i te niegrzeczne i psotne. Jeśli się nad tym zastanowić, niekiedy również rodzice mogliby czerpać z podanych rad, na pewno zaś dzięki zbiorkowi będą umiejętnie i ciekawie przemawiać do swoich pociech.

Najprostszą drogą do zrozumienia i stosowania porad Strzałkowskiej jest powtarzanie ich przy odpowiedniej okazji i uczenie się ich na pamięć. A do głowy wchodzą bardzo szybko.