Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rady nie od parady - streszczenie

Książka Małgorzaty Strzałkowskiej jest zbiorem wierszyków z morałem, które są przeznaczone dla dzieci i zawierają cenne wskazówki, w jaki sposób można zaskarbić sobie szacunek i uznanie wśród kolegów, nauczycieli i dorosłych.

Poszczególne wierszyki wyróżniają się zabawną, oryginalną formą i mają przede wszystkim rolę dydaktyczną. Przekazują młodym czytelnikom wiedzę o tym, jak nie sprawiać innym przykrości i żyć w dobrych relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Każdy przecież chciałby cieszyć się przyjaźnią i szacunkiem kolegów – wiersze Strzałkowskiej zawsze kończą się morałem, który mądrze podpowiada, w jaki sposób można to osiągnąć.

Warto więc zatrzymać się przy niektórych choćby wierszach z morałem autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej ze zbiorku „Rady nie od parady”. Autorka daje w nich dzieciom dobrą lekcje manier, tylko w jaki sposób maniery należy rozumieć? – zapytałby na pewno niejeden maluch. Poetka spieszy z odpowiedzią: trzeba uczyć się o manierach i każdy bez wyjątku powinien je znać. Dydaktyczne nauki o tym, że nie należy śmiecić, że trzeba słuchać rodziców czy oszczędzać prąd nie każdemu dziecku przypadną do gustu. Ale jeżeli uda się nauki o bon tonie przedstawić w formie teatralnych scenek, niejeden maluch uzna je za warte uwagi.

Poetka wspaniale inscenizuje wierszyki z morałem, których bohaterami stają się np. Krysia i Tadek. Ukazane zostały sytuacje z życia wzięte – sale lekcyjne, kontakty z kolegami w szkole, w domu czy z sąsiadami. Autorka najczęściej wykorzystuje gotowe i utrwalone już w powszechnej świadomości przysłowia, ale tworzy z nich własne wersje porzekadeł. Na pierwszy plan wysuwa się mądrość: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Lepiej znieść przykrość samemu, niż przysparzać ją innym. Zwykłą, oklepaną formułkę „Szanuj zieleń!” poetka potrafi rozwinąć


Komentarze

    6 + 5 =