Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Psalm 23 - Interpretacja utworu

Psalm 23 to modlitwa wychwalająca nieskończoną dobroć Boga. Utwór ukazuje głęboki związek pomiędzy Panem i jego stworzeniem. Bóg jest niczym dobry pasterz, który nigdy nie zapomina o swoich owcach. Człowiek może liczyć na Niego w każdych okolicznościach.

Psalm odwołuje się do różnych doświadczeń egzystencjalnych: pokazuje, że w ludzkim życiu okresy szczęścia przeplatają się z czasem cierpienia i niepewności. Bóg czuwa jednak nad człowiekiem nawet w najtrudniejszych okolicznościach i wyposaża go w odwagę niezbędną do pokonania przeszkód. Pan obdarza istotę ludzką konkretnymi narzędziami do walki ze złem, których symbolami są laska i kij. Człowiek odczuwa Bożą obecność i nie musi się niczego obawiać. Pan czuwa zarówno nad jego ziemską egzystencją, jak i zapewnia mu życie wieczne, czyli zbawienie, którego symbolem jest uczta w królewskim pałacu. Tym samym utwór zyskuje znaczenie eschatologiczne.

Komentarze

    6 + 8 =