Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

węgierski doradził oddziałom polskim, żeby wyjechały z Antonin, ponieważ Niemcy i tak ich niebawem rozformują. Doradził, by ruszyli na Podole, do austriackiej okupacji i tam przeczekali.
Pierwszy pułk szwoleżerów III korpusu doszedł do Pikowa, gdzie miał stacjonować jeszcze 5 tygodni. Aby umilić nieco czas oczekiwania i wegetacji, w Pikowie zorganizowano pokazy hippiczne, a następnie bal. Następnego dnia, o świcie, dowódca artylerii III Korpusu i towarzyszący mu żołnierz węgierski dostarczyli 12-punktową umowę, potwierdzoną przez Radę Regencyjną, dotyczącą rozbrojenia formacji.
Oddział nie wiedział, co zrobić z końmi. Ktoś wpadł na pomysł, że przecież umowa nie podaje za pomocą jakiego środka lokomocji Polacy mają odjechać. Konie zaprzężono więc do powozów i goście zebrani na zabawie odjechali wozami prowadzonymi przez najlepsze wojskowe konie.
16 czerwca 1918 roku 1 pułk szwoleżerów III korpusu przestał istnieć jako polska jednostka bojowa.

Rozdział 6. Czasy hetmańszczyzny.

Dość zaskakujący obrót przybrały wydarzenia na Ukrainie zajętej przez Niemców. Chcieli oni wykorzystać żyzne ziemie regionu, wiedzieli jednak, że muszą w tym celu przywrócić z powrotem własność ziemską. Niemcy zainicjowali więc powstanie reakcyjnego rządu hetmańskiego. 1 maja 1918 r., po dokonaniu zamachu stanu i ucieczce dawnego rządu, powołano Hetmana „z woli większości narodu ukraińskiego”. Nowy rząd obiecywał wszystkim sprawiedliwość, przywrócenie własności prywatnej, a także nieuciskanie jednej klasy kosztem drugiej oraz równouprawnienie narodów. Dzień powołania hetmana wydawał się ludziom największym triumfem i nagrodą za całe poniesione wcześniej zło.

Dzięki decyzjom nowego rządu Szczuccy mogli powrócić do pałacu w Nowosielicy. Wrócili, gotowi wybaczyć chłopom wszystkie krzywdy, szczęśliwi, że znów


Komentarze

    4 + 6 =