Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

się w kierunku Antonin. Sytuacja wyglądała groźnie, oddziały zaskoczone nie były zmobilizowane. Brawurowa akcja partyzantów doprowadziła jednak do odwrotu bolszewików i przejęcia broniewika przez oddział polski. Niestety, zginęło przy tym kilku żołnierzy. Do akcji wezwano też oddziały z Tereszek i Hrycenek, żeby pomogły zatrzymać uciekających chłopów i bolszewików. Niestety, jak się okazało, kiedy 2. szwadron ułanów, który to właśnie stacjonował w Tereszkach, opuścił rezydencje Grocholskich, w której miał siedzibę, aby pomóc w Antoninach, chłopi z trzech wsi, którzy od rana byli zaczajeni w okolicy, zupełnie zdemolowali i rozkradli dwór, pełen wspaniałych pamiątek narodowych. Gdy szwadron wrócił, chłopi już na niego czekali. Liczyli na to, że zaskoczą żołnierzy, gdy ci będą oglądać straty. Jednak przeliczyli się, wywiązała się strzelanina, w której mniej celni chłopi ponieśli rany.
Wydarzenia zimy 1918 r. Pokazują, w jak szybkim tempie zachodziły na Wołyniu zmiany  politycznych, a także jak nikt się już z nimi specjalnie nie liczył, nie ważne było, czy akurat rządzą bolszewicy czy Ukraińcy. Zmieniały się tylko afisze – „publiczność na afisz, płomienno-czerwony lub  przez pół niebiesko-żółty, patrzyła się obojętnie, a zmiany okupantów nie brała do serca”.
Rządy kraju sprawowały rady ukraińskie: Centralna i Mała, rządy rabunkowe, niszczenie systematycznie wszystkiego, krótkowzroczność, które miały doprowadzić kraj do głodu i upadku. Dodatkowy chaos wprowadzał wprowadzony do urzędów język ukraiński, którego nikt nie rozumiał. Jedyną dodatnią cechą rządu było unikanie konfliktów narodowościowych.
Zofia Kossak opisuje dwie niezwykłe osoby – księdza Anzelma Zagórskiego i Anielę Święcicką, wspaniałych działaczy społecznych, organizatorów i patriotów.
Wkrótce do oddziałów


Komentarze

    10 + 7 =