Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pożoga - streszczenie

porządku wokół swojego dobytku groziły kary. Pojawił się też pewien ruch przemysłowo-handlowy.
W pierwszych dniach lipca powrócił też ojciec narratorki z Bobrujska. Kossakowie zamieszkali w klasztorze u ks. Zagórskiego.

Rozdział 7. Ciężkie dni.

Jednak zaistniał spokój wydawał się coraz bardziej pozorny – „powstanie ogarniało coraz to większe kręgi, moc niemiecka trzeszczała pod naporem wewnętrznych zaburzeń i zwycięskimi ciosami aliantów; rząd hetmański chwiał się jak dekoracja teatralna, bo też i był dekoracją: katastrofa musiała przyjść nieuchronnie.”
Zaczęły przychodzić przerażające wieści. Najpierw o zamordowaniu Anieli Święcickiej w Rasztówce. Niecałe 2 tygodnie później – 23 listopada 1918 r. wybuchł bunt chłopów w Hrycowie,  w pobliżu Szkarafki, zaś w lesie dokonano przerażającego, bestialskiego mordu na trzech mężczyznach, kobiecie i 11-letnim chłopcu.
Także Nowosielica została wkrótce napadnięta przez bandę bolszewików. Na szczęście w tym czasie powrócił też Jaworski ze swoim oddziałem i pomógł opanować sytuację. Niestety, przebywanie dalej w Nowosielicy stało się bardzo groźne, trzeba było wyjeżdżać. Niemcy uciekli, chłopi wraz z bolszewikami mobilizowali coraz większe siły. Jednak zima była w pełni, wobec czego Zofia Kossak-Szczucka nie mogła jechać w drogę ze swymi małymi dziećmi. Zdecydowała się zostać w Starokonstantynowie w towarzystwie matki i spróbować w ukryciu przeczekać ciężkie dni. Stefan Szczucki pojechał sam. Chłopi tymczasem rozpasali się na dobre – 11 grudnia wjechała do Nowosielicy armia Międzyborskiej Sowieckiej Republiki.

Z nienawiścią opowiadano o pobycie oddziału polskiego w pałacu i zbrodniach, jakich dokonał – „Łapczuk, dowódca sowieckiej międzyborskiej armii, pienił się i wściekał. Chłopom kazano ukazywać największych we wsi „kontrrewolucjonerów”


Komentarze

    6 + 4 =