Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pięcioro dzieci i coś - Problematyka

„Pięcioro dzieci i coś” to ciekawa książka dla dzieci autorstwa Edith Nesbit, która ukazała się w 1902 r. Należy ona do klasyki literatury dziecięcej. Opowiada o pięciorgu rodzeństwa (Cyryl, Robert, Aneta, Janeczka, Baranek) z Londynu, które wyjeżdża na wakacje na wieś, pod Rochester. Któregoś dnia spotykają w pobliskim kamieniołomie Psammetycha, czyli duszka piaskowego, którego określają jako „coś”. Szybko się z nim zaprzyjaźniają, a duszek jest dla nich bardzo łaskawy – obiecuje, że każdego dnia będzie spełniał jedno ich życzenie. Najłatwiej jednak wypowiadać dobre życzenia, kiedy nikt nie ma zamiaru ich realizować. Kiedy zaś pojawia się realna szansa, że ktoś je spełni, trudno zadecydować, czego naprawdę się pragnie i o czym się marzy. I choć dzieci starają się dokładnie przemyśleć każdą decyzję, okazuje się, że złośliwy duszek potrafi pozornie dobre życzenie zamienić w kłopotliwą sytuację. Los bywa więc przewrotny i dzieci nieświadomie wpadają w kolejne tarapaty, ale czy to tylko ich wina? Jak sam świetnie zauważył Piaskoludek: „po prostu nie należy chcieć rzeczy takich, których się nie chce”.

Autorka umiejętnie stopniuje napięcie, co sprawia, że czytelnik łatwo wciąga się w lekturę. Każdy kolejny rozdział przedstawia historię jednego spełnionego życzenia. Ponadto opowieści snute są z dużym poczuciem humoru i kolejne przygody bohaterów potrafią zaskakiwać, a nawet zapierać dech w piersi.

Książka zawiera też morał i uczy, że każdy musi ponosić konsekwencje swoich decyzji, co widać na przykładzie bohaterów, którzy wypowiadając nieprzemyślane życzenia, ściągają na siebie duże kłopoty. Zawsze jednak wychodzą z nich obronną rękę, ponieważ nade wszystko cechuje ich pomysłowość, wzajemna lojalność i uczciwość. Potrafią zawsze się wspierać i podążać z pomocą temu, kto akurat jej potrzebuje.

Nesbit bohaterami swojej książki uczyniła zwykłe, niewyróżniające się niczym dzieci. Dzięki temu młody czytelnik tak łatwo może się z nimi utożsamiać i z tym większą chęcią i zapałem śledzić ich wyjątkowe przygody.

Choć powieść Nesbit ma już ponad 100 lat, a jej bohaterowie żyli w całkiem odmiennych czasach, łatwo o tym zapomnieć. Ma się wrażenie, że przedstawione tu wydarzenia mogłyby zdarzyć się również i dziś podczas zwykłych wakacji na wsi. Ta zabawna i napisana z poczuciem humoru książka z całą pewnością dostarczy jeszcze emocji niejednemu młodemu pokoleniu.