Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska - Portret polskiego sarmaty na podstawie Jana Chryzostoma Paska herbu Doliwa

mieszkańców.
    Religijność sarmatów trudno nazwać prawdziwie głęboką, wynikającą ze zrozumienia zasad wiary. Pasek wierzy w Boga, oddaje cześć Matce Bożej i świętym, ale wszystkie inne wyznania, niż katolickie, uznaje za niegodne i stara się je ośmieszyć za wszelką cenę. Będąc w Danii kradnie książeczki do nabożeństwa i wyśmiewa kazania luteran. Jego religijność jest obrzędowa, ogranicza się do uczestnictwa we mszy, postach, dawaniu jałmużny czy płaceniu za odpusty. Nie wpływa na jego postępowanie, które nie do końca odpowiada wizji prawdziwego chrześcijanina, świadczy o tym jego okrucieństwo, konfliktowość i uznawanie ludzi niższego stanu za gorszą kategorię. Nie widzi niczego złego w zabijaniu wrogów, nie posiada żadnych wyrzutów sumienia z powodu tego, że giną ludzie, którzy bezpośrednio nie zrobili mu niczego złego. Któregoś razu służy nawet do mszy z rękoma ubrudzonymi krwią zabitych wrogów, co aprobuje ksiądz, który twierdzi, że Bóg nie będzie czuł się oburzony krwią, którą przelano w Jego imieniu. Sarmaci wierzą w zabobony i czary, o czym świadczy wiara Paska w to, że jego czterdziestosześcioletnia żona nie urodziła mu dzieci, ponieważ ktoś rzucił na nich urok, kładąc im do łoża kawałki drewna z trumny.
    Kiedy sarmaci nie są akurat na wojnie, zajmują się swoimi własnymi sprawami, które najczęściej ograniczają się do wykłócania z sąsiadami oraz wszelakich rozrywek. Bezwzględnie wykorzystują chłopów, traktując ich okrutnie, np. bijąc, głodząc i karząc na wiele innych sposobów oraz nakładając ciężkie obowiązki pańszczyźniane. Zatargi, które mogą powstać o byle co, ponieważ wybujały honor sarmaty urazić bardzo łatwo, załatwia się bądź na drodze sądowej, bądź poprzez zajazdy czy bójki. Rozrywki to pijaństwo i uczty. Sarmaci wychwalają wszystko,


Komentarze

    8 + 4 =