Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska - Czas i miejsce akcji

Akcja „Pamiętników” obejmuje lata 1656-88. Jest to relacja ze zdarzeń, których świadkiem i uczestnikiem był autor – Jan Chryzostom Pasek.

W utworze występują opisy wielu bitew i miejsc, w których walczył Pasek. W tekście znaleźć można między innymi informacje o bitwie pod Gnieznem, wydarzeniach z czasów wojny węgierskiej czy wyprawy do Danii. Spotykamy w nim wiele nazw miejscowości zarówno polskich, jak i zagranicznych, takich jak: Łańcut, Siedlce, Aarhus, Kopenhaga, Warszawa, Trykocin i wiele innych.

Druga część „Pamiętników” opisuje losy samego autora, od momentu, kiedy postanowił on osiąść na stałe w Polsce i znaleźć kandydatkę na żonę. Znajdujemy tu liczne informacje na temat Węgrzynowic, gdzie zamieszkiwali rodzice Paska, Skrzypiowa, w którym szlachcic przebywał w latach 1673-76 czy wsi Olszówka, gdzie osiadł w roku 1677. Wymienione są w niej także pobyty Paska w Rzeszowie czy w Gdańsku.