Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska - streszczenie

co ostatecznie przechyliło miarę goryczy Paska. Rozgniewany chwycił Żeleckiego, niewysokiego krewnego Anny i rzucił nim w Kordowskiego, który upadł, rozciął sobie głowę o ławę i stracił przytomność. Ci spośród towarzystwa, którzy nie byli jeszcze spici na umór, chcieli zaatakować Paska, ale powstrzymały ich kobiety. W końcu wezwano lekarza do Kordowskiego. Kiedy krewni żony udali się na spoczynek, pan gospodarz pozostał ze swoimi ludźmi i wkrótce pod wpływem alkoholu wpadli na pomysły wyśmiania gości,np. smarowali im wąsy różnymi mazidłami. Następnego dnia wszyscy przeprosili się ze sobą wzajemnie.

Rok 1680
Pasek przebywa w Olszówce i przygotowuje gospodarstwo na nadejście wiosny, tymczasem Jan III Sobieski przysyła mu posła Straszewskiego z prośbą o podarowanie mu wydry, którą hodował i tresował Pasek. Zwierzątko sławne było w całym województwie krakowskim, a później i w całej Polsce, więc kiedy król w końcu ustalił, kto jest jej właścicielem, pomyślał, że dawny znajomy na pewno nie odmówi jego prośbie. Pasek był jednak bardzo przywiązany do wydry imieniem Robak i próbował posła przekupić rękawem uszytym z futra zwierzęcia, ale Straszewski odparł, że król chce żywego zwierzęcia. Panowie napili się i poszli na pola. Pasek zawołał wydrę po imieniu. Zwierzę wyszło z trzciny, przyszło do pana i zaczęło się łasić, następnie udało się z nim do jego izby. Pasek zaprezentował gościu, co potrafiło tresowane zwierzę: reagować na komendy, łowić ryby na życzenie, spać grzecznie w łóżku razem z właścicielem, pilnować domu, kiedy gospodarz był na to zbyt pijany. Pasek zaprezentował też Straszewskiemu swą hodowlę ptaków, które także były wytresowane - można było je głaskać i przybywały na zawołanie. Poseł zdał królowi relację z tego, co zobaczył w Olszówce. Jan III Sobieski nieKomentarze

    5 + 10 =