Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska - streszczenie

przeciwko buntownikom. Odznaczył się w bitwie od Mątwami. W 1666 roku brał udział w obradach sejmu w Łągonicach, stamtąd pojechał do Węgrzynowic do rodziców. Otrzymał tam tytuł komornika ziemskiego rawskiego.
    Drugą część pamiętników wyznacza jego ślub z Anną Łącką w 1667 roku i zmiana trybu życia z wojskowego na osiadłe na wsi. Opisuje teraz życie szlachty ziemiańskiej. Zajmują go raczej sprawy majątku niż państwa, a charakter jego zapisków zaczyna być bardziej skrótowy - bywa, że na jeden rok poświęca tylko kilka zdań. Jeden z bardziej rozbudowanych opisów dotyczy polowań i jego wielkiej sławy myśliwego, jego hodowli ptaków oraz tresowanej wydry, które to zwierzę podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. Co ciekawe, w swoich zapiskach nie umieścił wzmianek o wydarzeniach, które znamy z zapisów w księgach sądowych, a mianowicie o wszystkich procesach i awanturach, w których brał udział. W 1685 roku ciężko chorował z powodu przepicia, był nieprzytomny przez kilka dni.

Streszczenie najpopularniejszych fragmentów:

Rok 1667
W roku tym Pasek osiada na wsi i żeni się. Znalezienie odpowiedniej kandydatki na żonę nie było wcale proste, z pomocą przybył mu wojewoda rawski - pan Lipski oraz chorąży rawski - pan Śladkowski. Każdy z nich zaproponował inną kobietę - wojewoda pannę Radoszowską, chorąży pannę Śladkowską, swą córkę. Pasek przeżywał głębokie rozterki co do wyboru towarzyszki na resztę życia, albowiem każda miała jakieś zalety (Śladkowska posiadała wieś o nazwie Boża Wola) i jakieś wady (Śladkowska miała zły charakter i nie wylewała za kołnierz, z kolei matka Radoszowskiej kiepsko się prowadziła). Bohater miał problem z podjęciem decyzji przez dłuższy czas, aż jego krewny, Jędrzej Remiszowski, zaproponował mu wyjazd w Krakowskie, gdzie poznałby córkę Stanisława Remiszowskiego,Komentarze

    6 + 3 =