Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pachnidło - Problematyka

„Pachnidło” Patricka Süskinda należy do najwybitniejszych i najbardziej intrygujących powieści kryminalnych, jakie wydało ostanie stulecie. Autor świetnie oddaje klimat ówczesnych czasów, a zatem XVIII-wiecznej Francji, gdzie osadzona została akcja.

Powieść w wymowny sposób uzmysławia czytelnikom, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa zmysł powonienia. To od tego bardzo intymnego zapachu zależy, czy kogoś lubimy czy wręcz nienawidzimy. O jego istotnej roli przekonujemy się śledząc losy francuskiego asystenta perfumiarza – Jana Baptysty Grenouille. Przychodzi on na świat obok straganu cuchnącego rybami. Jego matka trafiła na szubienicę, a on sam dostał się pod opiekę wynajmowanych mamek. Niemowlę wyróżnia się jednak dziwną właściwością – wszystkie kobiety, które się nim opiekują, odsuwa od niego to, że nie wydziela on żadnego zapachu. Nierozumiany przez innych i wykluczony przez społeczeństwo trafia na jego margines. Teraz sam musi zarobić na swoje utrzymanie. Posiada jednak wielki dar: został obdarzony węchem absolutnym i bez problemu potrafi odróżnić i rozpoznać każdą woń.

Jan Baptysta ma dwa marzenia. Po pierwsze, pragnie zostać największym perfumiarzem na świecie, a ponadto pragnie wydestylować cudowne pachnidło z woni ciał, jego zdaniem najpiękniej pachnących, dziewic. Aby zrealizować to marzenie, nie zawaha się użyć wszelkich możliwych środków i dopuści się nawet morderstwa jako najskuteczniejszego sposobu uzyskania wymarzonej, cudownej woni o niezwykłych właściwościach.

„Pachnidło” zaskakuje – czytając podtytuł książki („Historia pewnego mordercy”), spodziewamy się, że będzie to opowieść o charakterze sensacyjnym, w której nie natrafimy na nic nadzwyczajnego. Tymczasem Süskind oferuje czytelnikowi coś więcej niż zwykły kryminał. Autor co prawda drobiazgowo opisuje


Komentarze

    4 + 5 =