Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lassie wróć - Problematyka

Najważniejsze w tej książce jwydaje się być to, że dziecko nawiązało głębokie porozumienie z psem. Chłopiec był niezwykle wrażliwy, kochał naturę, miał otwarte serce i tym bardziej potrzebował bliskiego przyjaciela. Rodzice kochają Joego, ale na pozostawienie psa w ich domu decydują się dopiero w ostateczności. To z kolei przykład na to, jak dużą przeszkodą w realizacji małych pragnień mogą być kłopoty natury materialnej.

Najtrudniejsze w tym wszystkim jest sytuacja, gdy dziecko postawione zostaje przed koniecznością odzwyczajenia się od przyjaźni. Trud rozstania okazał się nie do zniesienia. Na to nałożyła się brutalność nowego właściciela psa, co dodatkowo musiało sprawiać ból małemu Joe.

Droga, którą przechodzi Lassie, odpowiada przeżyciom Joego, który tęskni za ukochanym zwierzątkiem i bardzo ubolewa nad jego krzywdą. O sile uczucia świadczy chociażby fakt, że chłopiec decyduje się na ucieczkę z domu, żeby móc towarzyszyć swojemu pieskowi. Skoro czuje się osamotniony, brakuje mu najwidoczniej prawdziwie głębokich więzi z innymi ludźmi. Lassie zdaje się zaspokajać te potrzeby dziecka. Ale przecież takie pragnienia, jak chęć nawiązania kontaktu mogą pojawić się z różnych powodów, na przykład z zachwytu nad światem, z ciekawości natury lub szukania nowych doświadczeń.