Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Król Maciuś I - streszczenie

Bohaterem powieści jest mały chłopiec, będący synem rozważnego króla. Po jego śmierci został następcą tronu i obarczono go szeregiem różnych obowiązków i powinności Nie mógł już teraz tak jak inne dzieci beztrosko się bawić, lecz musiał przestrzegać dworskiej etykiety i mądrze rządzić poddanym mu ludem. Sytuacja w kraju Maciusia nie była wcale łatwa, ponieważ państwa ościenne wypowiedziały mu wojnę. Król Maciuś w obronie ludu postanowił sam wybrać się na front. Pomógł mu w tym przyjaciel – Felek, który był synem plutonowego. Maciuś jako Tomcio uczestniczył więc w codziennych zmaganiach wojaków i wysłuchiwał ich rozmów. Słysząc negatywne komentarze o władcy, który nie potrafi właściwie zarządzać królestwem, powziął decyzję, że temu zaradzi, przeprowadzając w państwie gruntowne reformy. W trakcie walk został jednak raniony i dostał się do niewoli. Ostatecznie dzięki swojej mądrości zawarł rozejm z wrogimi państwami i powrócił szczęśliwie do królestwa.

Na miejscu dowiedział się, że pod jego nieobecność krajem rządziła gliniana kukła. Szybko postanowił przystąpić do energicznych działań, nie słuchając rad doradców, którzy wciąż go strofowali i przypominali o dworskiej etykiecie.

Król Maciuś stworzył m.in. dwa sejmy (jeden dla dorosłych, a drugi dla dzieci). Brał pod uwagę głosy wszystkich – nawet najmłodszych petentów. Ponieważ był jeszcze mało doświadczony i nie wiedział, jak dobrze zarządzać krajem, większość wprowadzanych  przez niego zmian tak naprawdę szkodziła królestwu i wprowadzała do niego chaos. Pomagając jednym, Król Maciuś nieświadomie pogarszał los drugich. Starając się zadbać o jednostkowe dobro, wyrządzał krzywdę ogółowi społeczeństwa.

Sytuacja w kraju stawała się coraz gorsza, zwłaszcza że wzrastało jego zadłużenie wobec innych królestw. Pieniądze, które zostały od nich pożyczone, nie poprawiły znacząco dobrobytu królestwa i nie wystarczyły na przeprowadzenie wszystkich reform.

Pomimo niesprzyjających okoliczności Król Maciuś odniósł też niemały sukces, zawierając przymierze z królem ludożerców – Bum Drumem. Jednak i tym razem dał o sobie znać brak odpowiedniego doświadczenia. Małoletni król nie znając dobrze etykiety, nie uszanował miejscowych obyczajów, czym obraził całą społeczność.

Po pewnym czasie okazało się też, że przeprowadzone reformy nie przyniosły spodziewanych, korzystnych efektów. Okazały się raczej zgubne, gdyż wzmagały tylko zatargi i nieporozumienia między dorosłymi i dziećmi. Panujący w kraju chaos i ogólne zamieszanie znów umiejętnie wykorzystali najeźdźcy. Król Maciuś nie mógł tym razem liczyć na wierność poddanych, dlatego przegrał wojnę i został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Udało mu się jednak uniknąć śmierci, gdyż w ostatniej chwili jego karę zamieniono na zesłanie na bezludną wyspę.