Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Król Maciuś I - streszczenie

Bohaterem powieści jest mały chłopiec, będący synem rozważnego króla. Po jego śmierci został następcą tronu i obarczono go szeregiem różnych obowiązków i powinności Nie mógł już teraz tak jak inne dzieci beztrosko się bawić, lecz musiał przestrzegać dworskiej etykiety i mądrze rządzić poddanym mu ludem. Sytuacja w kraju Maciusia nie była wcale łatwa, ponieważ państwa ościenne wypowiedziały mu wojnę. Król Maciuś w obronie ludu postanowił sam wybrać się na front. Pomógł mu w tym przyjaciel – Felek, który był synem plutonowego. Maciuś jako Tomcio uczestniczył więc w codziennych zmaganiach wojaków i wysłuchiwał ich rozmów. Słysząc negatywne komentarze o władcy, który nie potrafi właściwie zarządzać królestwem, powziął decyzję, że temu zaradzi, przeprowadzając w państwie gruntowne reformy. W trakcie walk został jednak raniony i dostał się do niewoli. Ostatecznie dzięki swojej mądrości zawarł rozejm z wrogimi państwami i powrócił szczęśliwie do królestwa.

Na miejscu dowiedział się, że pod jego nieobecność krajem rządziła gliniana kukła. Szybko postanowił przystąpić do energicznych działań, nie słuchając rad doradców, którzy wciąż go strofowali i przypominali o dworskiej etykiecie.

Król Maciuś stworzył m.in. dwa sejmy (jeden dla dorosłych, a drugi dla dzieci). Brał pod uwagę głosy wszystkich – nawet najmłodszych petentów. Ponieważ był jeszcze mało doświadczony i nie wiedział, jak dobrze zarządzać krajem, większość wprowadzanych  przez niego zmian tak naprawdę szkodziła królestwu i wprowadzała do niego chaos. Pomagając jednym, Król Maciuś nieświadomie pogarszał los drugich. Starając się zadbać o jednostkowe dobro, wyrządzał krzywdę ogółowi społeczeństwa.

Sytuacja w kraju stawała się coraz gorsza, zwłaszcza że wzrastało jego zadłużenie wobec innych królestw. Pieniądze, które zostały


Komentarze

    10 + 10 =