Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Klasa pani Czajki - Problematyka

Książka „Klasa Pani Czajki” ukazuje losy uczniów, którzy chodzą do gimnazjum. Akcje obejmuje trzy lata nauki, podczas której uczniowie zawierają nowe znajomości i przyjaźnie. Przekonują się też, czy w trudnych chwilach mogą liczyć na swoich przyjaciół. Zaczynają się rodzić pomiędzy nimi pierwsze miłości. Jedne trwają prze całą szkołę, tak jak miłość Małgosi i Marcina, która jest silna i poparta przyjaźnią, a inne szybko się kończą. Niektórzy, tak jak Kamila, ciągle poszukują swojej miłości.

Czasami pomiędzy uczniami dochodzi do nieporozumień, które wynikają z niedomówień lub podejmowania pochopnych decyzji, np. Małgosia została posądzona o kradzież breloczka ze zwierzątkiem, które jak się później okazało, podrzucił jej Michał. W szkole pojawia się również plotka, która usłyszana i wyrwana z kontekstu doprowadza do obgadywania koleżanki z klasy – Kaśki.

Uczniowie pochodzą z różnych rodzin. Jedne są bogate, inne muszą walczyć o każdy grosz. Rodzice pokazują też swoje charaktery podczas zebrań klasowych, np. mama Stasia, która ciągle wszystko neguje i chce, aby było tak, jak ona powie.

Kiedy zbliża się koniec trzeciej klasy, uczniowie stają przed ważnymi wyborami. Muszą bowiem zdecydować, do jakiego liceum pójść. Ważne jest też to, co biorą pod uwagę, podejmując tak ważną decyzję – przyjaźń, reputację szkoły czy odległość od domu.