Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Klasa pani Czajki - streszczenie

Ławka
Małgosia szła rano do szkoły. Miała siedzieć w jednej ławce z Kamilą. Została tylko pierwsza ławka w środkowym rzędzie. Ktoś do niej podszedł i powiedział, że pewnie jest kujonem, ponieważ siedzi w pierwszej ławce i ma okulary. W obronie Małgosi stanął Maciek. Ich wychowawczynią była Barbara Czajka. Zadała im do napisania wypracowanie o swoich wakacjach.

Kiedy Małgosia wyszła ze szkoły, dogonił ją Maciek, który powiedział, żeby nie przejmowała się Kaśką.

Następnego dnia pierwszą lekcją była godzina wychowawcza. Uczniowie wybierali gospodarza klasy i skarbnika. Gospodarzem została Kinga, a skarbnikiem osoba, która miała numer trzynasty, czyli Michał.

Tygodniowe spóźnienie
Kamila doszła do klasy tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego. Opowiedziała, że była u ciotki w Anglii. Kaśka dokuczała Małgosi z powodu okularów. Potem powiedziała coś o włosach Kamili, które są bardzo jasne i dziewczyna zaczęła płakać. Michał pocieszył ją, żeby się nie przejmowała.

Wypracowanie o lecie
Pani Czajka przeczytała już wypracowania i przyniosła sprawdzone do szkoły. Chciała, aby w jej klasie wszyscy się polubili.

Ci okropni rodzice
Pierwsze klasowe zebranie. Pani Czajka była zdenerwowana, ponieważ rodzice byli coraz okropniejsi. Podała im wszystkie ważne informacje. Tata Natalki zgłosił, że jego córka jest świadkiem Jehowy.

Następnego dnia do wychowawczyni przyszła katechetka i powiedziała, że była u niej mama jednego z uczniów i kazała jej namawiać dzieci, aby nawróciły kolegów na prawdziwa wiarę. Była też u dyrektora.

Fotoplastykon i inne zdjęcia

Maciek wymyślił wycieczkę do fotoplastykonu. Trzy dni później wszyscy poszli na wycieczkę. Czarny Michał wziął aparat i robił zdjęcia. Potem w autobusie Aleks zauważył, że Czarny Michał często fotografuje Kamilę.

Przesiadka
Pani Czajka myślała, że klasa jest skłócona i konfliktowa. Nie dało się do końca przeprowadzić lekcji z seksuologiem, musiała poprzesadzać uczniów. Pani seksuolog zaczęła swoją przemowę od tego, że są w wieku dojrzewania, jednak uczniowie przeszkadzali jej. Wysłała Kamilę po wychowawczynię, która zarządziła przesiadkę. Małgosia i Kamila siedziały w ostatniej ławce, a Kaśka w pierwszej.

Ceramika
Maciek chodził już kolejny rok na ceramikę. Idąc na zajęcia, spotkał w sklepie Małgosię i powiedział jej, że kupuje herbatniki na zajęcia plastyczne. Chciała, aby pokazał jej kiedyś swoje prace. Potem, kiedy zaszli pod dom pani Joanny, dziewczyna dowiedziała się, że chodzi o ceramikę.

Nowy Rok
Ewa zaprosiła wszystkie dziewczyny z klasy na sylwestra. Kamila na święta i Nowy Rok miała pojechać do Trójmiasta. Chłopcy nie byli zaproszeni. Na sylwestra do Ewy przyszła nawet Kaśka. Miały zamiar sobie powróżyć – Ewa powróżyła Kaśce, a ta wyszła i myślała, że to, co powiedziała Ewa, jest całkowitą prawdą. Nie była zadowolona. Kinga otworzyła drzwi i zobaczyła, że Kaśka płacze. Ewa wytłumaczyła jej, że wszystko zmyśliła i zaczęły grać w grę.

Komplecik
Kamila przyszła do szkoły ubrana w czerwony, skórzany komplecik z mini spódniczką i bluzką z dekoltem. Kaśka znowu jej docinała. Krzysiek puścił oko do Kamili. Na lekcjach nauczyciele ignorowali strój Kamili. Pani Czajka stwierdziła jednak, że jest nieodpowiedni.

Komórka
Małgosia marzyła o komórce od wakacji. Tata postanowił, że kupi córce komórkę na kartę. Wzięła ją do szkoły i w szatni wszyscy ją oglądali. Pani Czajka nie lubiła komórek. Na języku polskim Małgosia otrzymała SMS-a, nauczycielka wzięła jej telefon i zwróciła dopiero po lekcji. Okazało się, że był to SMS od Maćka.

Intelektualiści i łamagi

Małgosia była zła, ponieważ Kamila nazwała ją przy wszystkich „łamagą”. Uczniowie pojechali na ferie w to samo miejsce. Byli to m.in. Krzysiek, Maciek i inni. Wypogodziło się dopiero po kilku dniach. Ustalili, że następnego dnia pójdą na narty. Kamila powiedziała Małgosi, że musi nauczyć się jeździć na nartach, ponieważ nie może być przez całe życie łamagą. Małgosia bała się zjeżdżać, Maciek też.

Słonik
Kamila zauważyła na przerwie, że ma wsuniętą do plecaka paczuszkę. Były Walentynki. W środku znajdował się mały słonik na nartach. Pomyślała, że to od Krzyśka i postawiła go na swojej ławce. Pani od języka angielskiego zapytała ją po angielsku, co to jest. Kaśka wtrąciła się i powiedziała, że to walentynka od Czarnego Michała. Krzysiek nie pojawił się w szkole. Maciek zaproponował Małgosi, żeby poszli na „Harry'ego Pottera”. Po szkole Kamila spotkała Krzyśka i okazało się, że to nie od niego dostała słonika.

Kino
Mama Maćka miała zawieźć ich do kina. Rodzice Małgosi nie mieli jednak pieniędzy i zaproponowali, żeby przesunąć wyjście. Zadzwoniła do Kamili, która odebrała telefon, ale płakała, ponieważ słonik był od Michała. Potem zadzwonił Maciek i chciał przełożyć kino na następny dzień. Poszli do kina w piątek, a kiedy wychodzili, zobaczyli w drzwiach Kaśkę z młodszą siostrą.

Lepiej być rudą
Kamila i Małgosia stały w kolejce po obiad. Kaśka znowu nawiązała do koloru włosów Kamili, więc tamta uciekła. W łazience powiedziała Małgosi, że wolałaby być ruda. Natomiast Krzysiek oznajmił jej, że nie chciałby, aby miała inny kolor włosów.

Breloczek
W klasie nastała moda na breloczki zwierzaczków, którą zapoczątkowała Kinga. Małgosia pomyślała, że jak kupi sobie breloczek, to nic jej nie zostanie, ponieważ miała tylko 30 złotych kieszonkowego. Kamila też miała breloczek, ale jej zginął. Małgosia otworzyła plecak, a w nim, ku zaskoczeniu wszystkich, znajdował się breloczek Kamili. Wyszła z klasy. Płakała, ponieważ Kamila uważała, że jest w stanie ją okraść. Kiedy była w domu, przyszli do niej Kamila, Kinga i Maciek. Historia z breloczkiem to, jak się okazało, sprawka Czarnego Michała, który chciał je ze sobą skłócić, ponieważ kochał się w Kamili. Kinga dała jej breloczek, ale nie powiedziała, od kogo jest.

Plotka
Po historii z breloczkiem, gdy wyszła z lekcji matematyki, Małgosia otrzymała karę i pomagała w bibliotece. Karę dostali też Michał i Maciek. Chłopcy usłyszeli rozmowę trzecioklasistek i Michał pomyślał, że mówią o Kaśce. Następnego dnia cała klasa mówiła o złym prowadzeniu się Kaśki. Pojawiało się słowo „puszczalska”. Okazało się, że Małgosia dostała breloczek od Kaśki. Teraz dziewczyna płakała w łazience. Została zwolniona do domu, a pani Czajka powiedziała, że plotkom  nie należy wierzyć.

Balanga
Maks zrobił imprezę. Zaprosił wszystkich z klasy. Małgosia poszła w towarzystwie Kamili, Krzyśka i Maćka. Zaczęła się impreza, na której Michał wypił piwo. Mama Maćka odwoziła go do domu.

Odkurzacz na wycieczce
Przed wycieczką do Białowieży odbyło się zebranie rodziców. Okazało się, ze rodzice wiadomość o pijanym Michale przyjęli ze śmiechem. Mama chłopaka uważała, że to wina rodziców Maksa.

Uczniowie pojechali na wycieczkę. Mateusz w godzinę zjadł wszystko, co zabrał i prosił kolegów o coś do jedzenia. Kaśka powiedziała, że zachowuje się jak odkurzacz. Dojechali na miejsce. Wieczorem było ognisko. Następnego dnia zwiedzali muzeum, weszli na wieżę obserwacyjną. Później wrócili do domu. Po drodze, od ciągłego jedzenia, Mateusza bolał brzuch.

Kemping
Kamila nie chciała jechać na wczasy, jednak ostatecznie wyjechała z rodzicami do Chorwacji. Przyjechali też Majewscy. Na plaży Kamila zderzyła się z Aleksem. Potem okazało się, że Aleks to Olek, syn Majewskich, z którym nie chciała się spotkać.

Niedomówienia
Kamila odkładała spotkanie z Małgosią. Liczył się dla niej teraz tylko Olek. Kiedy spotkały się, Kamila wyznała jej, że się zakochała. Dołączył do nich Maciek i powiedział, że Krzysiek pojechał na obóz żeglarski, gdzie zakochał się w jakiejś Ani. Małgosia i Maciek nie mieli pojęcia, jak wielki kamień spadł z serca Kamili. Opowiedziała im o Chorwacji i o Olku.

Gwiazdor
Rok szkolny zaczął się od wiadomości, że Maks przeniósł się do innej szkoły. Urządził imprezę, na którą zaprosił kolegów z obu szkól. Rafał grał na gitarze.

Napad
Maciek dogonił Małgosię i zaprosił ją na scrabble. Kiedy wyszła z lekcji francuskiego i poszła przed Pałac Kultury, nie było go tam. W drodze do domu została napadnięta. Opowiedziała wszystkim, co się stało. Okazało się, że Maciek czekał na nią w środku, nie przed budynkiem.

Wyznanie
Maciek przyszedł po Małgosię, chciał jej pokazać, o co chodzi w scrabble. Poszli do niego. Byli tam już Aleks i Biały Michał. Zagrali. Maciek zmusił go do odpowiedzi na pytanie zadane przez Gwiazdora, mianowicie: „Na ciebie leci tylko ta chuda, czarna i w okularach”. Gdy stanęli przed samochodem odpowiedziała, że tak i że jemu też się podoba.

O ja pierniczę!
Małgosia chciała poznać Olka. Pewnego dnia Olek czekał na Kamilę przed szkołą. Kiedy Kaśka zobaczyła go przez okno, powiedziała „Ja pierniczę !”. Po lekcjach Kamila przedstawiła im Olka.

Tajemnica
Okazało się, że Olek zna Maćka, ale obaj nie chcieli wyjawić, skąd się znają. Miały miejsce urodziny Małgosi. Obaj chłopcy zniknęli w łazience i rozmawiali, ponieważ Olek nie chciał się przyznać, że znają się z ceramiki.

Wróżby
Kinga zaproponowała, aby zrobili sobie andrzejki. Zabawa rozpoczęła się referatem Kaśki. Potem były wróżby.

Mikołajki
Zbliżały się mikołajki. Odbyło się losowanie mikołajkowe. Kamila miała przygotować karny referat z Michałem, ponieważ skłamała, że wylosowała samą siebie i chciała jeszcze raz losować. Michał przyszedł do Kamili z książkami. By u niej już Olek. Podzielili się tym, co mają zreferować w szkole. Kiedy Michał poszedł, Kamila pokłóciła się z Olkiem. Sama poszła kupić prezent na mikołajki. Wybrała ramkę w zielone żaby. Potem przez okno zobaczyła, że Michał kupił to samo.

Kamila nie przygotowała referatu. Kiedy pani kazała jej go przedstawić, Michał powiedział, że to on ma jej referat. Potem odbyło się rozdawanie prezentów, Kamila i Michał mieli te same ramki z żabkami. Pani zadała Michałowi karny referat o Bożym Narodzeniu. Kamila powiedziała, że napisze za niego. Po szkole czekał na nią Olek z prezentem, Kamila dała mu zieloną ramkę w żaby, którą dostała od Michała. Podszedł do niej Michał i oddał jej torebkę z prezentem od niej i powiedział, że za referat o Bożym Narodzeniu dziękuje.

Czyste konto na święta
Kamila wyjawiła pani Czajce prawdę odnośnie referatu, opowiedziała też o amorach Michała, że ją to drażni, wyznała też jej inne rzeczy, a nauczycielka przytuliła ją. Miała napisać referat o Bożym Narodzeniu zamiast Michała, a za karę pomagać w bibliotece. Pani powiedziała jej, że dobrze jest wszystko wyjaśnić i mieć czyste konto przed świętami. Na lekcji wychowawczyni poinformowała karze dla Kamili. Dziewczyna wyznała Małgosi i Maćkowi prawdę o ramkach i powiedziała, że Olek okłamał ją, gdy robili mikołajki. Maciek opowiedział jej, jak poznał Olka. Następnego dnia to samo usłyszała od Olka. Wygłosiła referat, a potem, gdy nikogo nie było w klasie, włożyła do plecaka Michała ramkę z żabkami i karteczkę z napisem „przepraszam”.

Płatek
Kamila dostała pod choinkę psa. Nazwała go Płatek. Małgosia otrzymała od Maćka połówkę srebrnego serduszka. Kamila wracała do domu i spuściła psa ze smyczy, niestety Płatek uciekł, ponieważ przestraszył się większego psa. Michał odnalazł go i przyprowadził z powrotem.

Sylwester
Kinga miała robić imprezę sylwestrową. Zaprosiła gimnazjalistów, a jej brat licealistów. Kamila z Olkiem nie przyszli. Nikt nie zauważył zniknięcia Czarnego Michała, który poszedł do licealistów i pił piwo. Kiedy miała wybić północ, obie grupy pomieszały się. Po północy przyszła Kamila z Olkiem.

Zakład
Małgosia i Maciek wybrali się do kina na kolejną część „Harry'ego Pottera” . Odprowadzili Kamilę pod dom, ta wzięła psa i podeszła kawałek z nimi. Powiedziała Maćkowi, że pies nazywa się Płatek, a Małgosia dodała, że to tak jak trójgłowy pies w „Harrym”. Maciek twierdził, że to był Puszek i założyli się. Małgosia chciała, aby minimum dwa razy grali w scrabble, a Maciek napisał: „Pocałuj mnie”. Dziewczyna przegrała zakład. Następnego dnia nie mówili o tym. Kiedy wyszli, powiedziała mu, że nie odebrał swojej nagrody, a on powiedział, że zrobi to, gdy ona też będzie chciała. Ale nie zdążyła mu oznajmić, że ona też chce, ponieważ mama Maćka już na nich czekała.

Floret
Ferie kończyły się. U Michała wynikła sprawa z floretem. Mama Kuby i Kingi zobaczyła, że firana została rozdarta podczas sylwestra i zadzwoniła do mamy Michała. Kiedy chłopak wyszedł po zakupy, spotkał Kingę. Wyjaśniła mu, o co chodzi z zasłoną, ponieważ on nie pamiętał. Michał nie widział wtedy żadnego floretu. Kinga powiedziała, że to wyjaśni. Zadzwoniła do Aleksa, żeby dowiedzieć się, jak było z floretem. Okazało się, że zasłonę rozdarł Aleks z Białym Michałem.

Mama Michała rozmawiała z sąsiadką, że jej syn chyba się zakochał, ponieważ długo rozmawiał przez telefon z jakąś dziewczyną. Za nimi szła Kamila z psem.

Wypracowanie
Uczniowie mieli napisać wypracowanie pt.: Dzień ferii, który zmienił moje życie”. Małgosia czytała na głos swoje wypracowanie, opisała dzień, w którym trzy razy z rzędu ograła przyjaciela w scrabble, a był on mistrzem Polski. Kinga udawała, że czyta, ponieważ nie odrobiła zadania.

Grypa
Kamila czekała na walentynki. Była ciekawa, czy Michała coś jej podrzuci, ale zachorowała. Ciągle myślała o Michale. W trakcie choroby odwiedzał ją Olek. Kamila podejrzewała, że coś jest pomiędzy Michałem a Kingą. Babcia powiedziała jej, że musi kogoś wybrać.

Mama i… tata
Michał umówił się w bibliotece. Wrócił myślami do czwartkowej awantury. Rozmawiał przez telefon, kiedy mama przerwała mu i kazała iść po zakupy. Idąc, zastanawiał się, czy to miłość. Niedawno był jeszcze pewien, że z Kamilą to miłość. Dziewczyna czekała na niego przed sklepem. Mama była na Michała zła i tłumaczyła mu, że jest dla niego jednocześnie matką i ojcem. Michał spotkał się w bibliotece z Kingą.

Imieniny
Imieniny Kamili odbyły się w kręgielni. Od dłuższego czasu Olek nie przychodził i nie dzwonił. Kamila opowiedziała Małgosi o tym, jak była chora, o Olku i o Michale.
Maciek i Małgosia poszli do cukierni. Chłopak opowiedział jej, że musiał ciągle zdawać sprawozdanie o Kamili Olkowi.

Kamila nie cieszyła się z imienin. Przyszedł Olek i dał jej łańcuszek ze złotą połówką serduszka. Maciek namówił go, aby przyszedł.

Wagary

Nadeszła wiosna i Aleks stwierdził, że nie byli jeszcze na wagarach. Kamila, Aleks, Biały Michał i Małgosia postanowili, że idą na wagary. Następnego dnia Kamila czekała pod pomnikiem. Dochodziła ósma, a jeszcze nikogo nie było. Zadzwoniła do Małgosi i Maćka, ale zgłaszała się poczta. Zobaczyła biegnącego do szkoły Czarnego Michała. Chłopak powiedział jej, że dochodzi dziewiąta. Okazało się, że zaspała i nie przestawiła zegarka, gdy miała miejsce zmiana czasu.  Zdecydowali, że nie wejdą w połowie lekcji. Potem dziewczyna zobaczyła w ławce Małgosię. Postanowili pójść do szkoły, ponieważ nie było Kamili.

Podbite oko
Kamila umówiła się z Olkiem u niego w domu, ponieważ był chory. Jechała do niego autobusem. Ktoś powiedział do niej „laluniu” i klapnął ją w pośladek. Odwróciła się i uderzyła mężczyznę w twarz, on jej oddał, a jego kumple poprawili. Nikt nie zareagował. Miała wielki siniak pod oczami. Opowiedziała wszystko Olkowi, przytulił ją i pocałował w zapłakane oko. Odsunęła twarz, ponieważ nie chciała teraz. Kiedy wrócił z herbatą, objęła go mocno za szyję.

Kłótnia
Kamila zadzwoniła do Kingi, aby usprawiedliwiła ją przed panią Czajką. Czarny Michał dowiedział się o jej pobiciu, ponieważ słyszał, jak Małgosia mówiła o tym Maćkowi. Kiedy przyszła Kinga, powiedział jej, ale ona już wiedziała. W domu mama podarowała Michałowi nowy telefon. Chciał zadzwonić do Kamili i wybrał jej numer, ale zrezygnował. Odwiedził go Kinga. Kiedy poszedł po herbatę, Kinga zobaczyła ostatnie połączenie i wyszła, zabierając jego komórkę. Michał udał się do jej domu.

Bestseller
Wakacje. Rodzice Małgosi nie mieli dużo pieniędzy. Mama podżyrowała koleżankę, a ona wyjechała i nie spłacała kredytu, więc musiała robić to mama Małgosi. Dziewczynka miała jechać na obóz. Ona i Maciek dostali nagrody za największą liczbę przeczytanych książek – mogli wybrać książki, jakie tylko chcą. Małgosia wzięła m.in. „Pamiętnik księżniczki
Meg Cabot.

Przyszedł Maciek, zaczęli przekładać książkę z ręki do reki, wypadła im na podłogę i chłopak pocałował Małgosię.

Spalony dwór
Prawie cała klasa była nad Liwcem Urlach. Małgosia zastanawiała się, czy ich przyjaźń przetrwa obozową próbę. Pod koniec zorganizowali pieszą wycieczkę. Kamila zerwała z Olkiem podczas wspólnego wyjazdu. Na wycieczce widzieli spalony dwór. Ostatniego dnia było ognisko i tańce. Małgosia poprosiła Michała, aby zatańczył z Kamilą, a on odpowiedział, że dziewczyna przyjaźni się z nią, ponieważ na jej tle może błyszczeć bogactwem i ciuchami. Kamila powiedziała, że to nie prawda.

Nowy Pan Nikt
Ostatni rok w gimnazjum. Pojawił się Nowy – Wojtek. Przez pierwsze dni obserwowali go. Chłopak umówił się do kina najpierw z Ewą, potem z Izą z III „b” i z Natalią. Kolejnego dnia dziewczyny nie przychodził do szkoły. Potem Wojtek chciał, aby Kaśka pokazała mu okolicę. Następnego dnia Kaśka zamiast w miniówce przyszła w spodniach, bluzce i bez makijażu. Umówił się z Kamilą. Kaśka zadzwoniła do niej i powiedziała, że Wojtek to cham. Ewce wsadził rękę pod spódnicę, dobierał się też do Izy i Natalii.

Kiedy Wojtek przyszedł po Kamilę, powiedziała mu, że nie idzie i niech zapyta innych dziewczyn dlaczego.

Skarbnik

Kinga poprosiła o zmianę skarbnika. Pani wyznaczyła Wojtka. Potem Michał zapytał, czy były w klasie zbierane pieniądze, ponieważ Wojtek powiedział, że zbiera po dziesięć złotych. Małgosia i Maciek załatwili to z nim. Nowy miał oddać pieniądze, a nowym skarbnikiem miał zostać Czarny Michał.

Powitanie jesieni
Ewa robiła imprezę na działce w związku z powitaniem jesieni. Były tam domki, w których mieli nocować dorośli i dzieci. Robili podchody, było ognisko. Wojtek siedział sam przy ognisku, kiedy Kamila wróciła po koc.

Deszcz nieporozumień

Gdy Kamila miała wyprowadzić psa, padał deszcz. Byli na kładce i pies wskoczył do wody. Wyciągnął go Czarny Michał. Zanim zobaczyła, że to on, rzuciła się mu na szyję. Pod domem czkali na nią Maciek z Małgosią. Chłopak powiedział jej, że pytał o nią Olek. Do Małgosi zadzwoniła płacząca Kinga, ponieważ widziała, jak Michał ściskał Kamilę. Potem Kinga zadzwoniła do Michała i powiedział mu, że wie, że obejmował Kamilę, a ta się tego wypiera. Do Michała przyszła Kamila, za chwilę pojawiała się Kinga, ale gdy zobaczyła koleżankę, uciekła.

Ciągnie swój do swego

Kinga nie przyszła do szkoły, ponieważ widziała Michała z Kamilą. W szkole Ewa zapytała Małgosię, czy Kamila z Michałem od dawna ze sobą kręcą. Potem dziewczyna rozmawiała z Kamilą o tym, że spotkała się z Michałem.

Odkręcanie poplątania
Małgosia nie mogła zrozumieć, dlaczego Kamila poszła do Michała.  Kamila wybiegła ze szkoły i dogonił ją Wojtek. Powiedziała, że musi iść do Kingi i odkręcić zaistniałą sytuację. Chciał jej pomóc, opowiedziała mu o wszystkim. Kinga uwierzyła jej. Na Kamilę czekał. Wojtek. Zapytała go, po co robił tak z dziewczynami. Wyjaśnił jej, iż kumple w Lublinie powiedzieli mu, że w Warszawie wszyscy tak robią z dziewczynami i nie chciał odstawać. Odprowadził ją.

Ładny gips
Losowanie na mikołajki. Kamila wylosowała Kaśkę, Maciek Czarnego Michała, a Małgosia Białego Michała.

Ewa zadzwoniła do Kamili i powiedziała jej, że Kaśka jest w szpitalu, ponieważ pijany kierowca potrącił ją na pasach. Miała operację i wczoraj odzyskała przytomność. Następnego dnia wiedzieli już wszyscy. Tydzień późnej do Kaśki wybrali się Kamila, Małgosia i Maciek. Kamila kupiła jej książkę.

Zielona choinka
Kamila wyjechał w góry na Święta i na sylwestra. Olek także był w Zamku w Niedzicy nad Zalewem Czorsztyńskim. Kamila była zła na rodziców za to, że jej nie powiedzieli. Potem odbyła się Wigilia. Nie dzieliła się opłatkiem z Olkiem, unikała go. Później Olek, Malwina i Kuba zaśpiewali piosenkę o zielonej choince.

Zaczarowana
Małgosia dostała komputer, ponieważ koleżanka, którą podżyrowała mama, oddała pieniądze i zaprosił Małgosię na całe wakacje do Stanów Zjednoczonych.

Kontakty Małgosi z Maćkiem i Kamilą zmieniły się. Małgosia i Maciek ciągle słali sobie e-maile, rozmawiali przez Gadu-Gadu, wysyłali SMS-y z komputera. Kamila chciała pogadać z Małgosią, ale koleżanka odmówiła jej, ponieważ grała w scrabble z Maćkiem. Kamila wdała się w rozmowę z nieznajomym na Gadu-Gadu. Przez kilka kolejnych dni dziewczyna rozmawiała z nieznajomym, który miała ksywkę Primabaleron. Kiedy powiedziała o tym Małgosia, ta jej wyjawiała, że jest to Wojtek i kiedyś prosił ją o numer Gadu-Gadu do Kamili, ponieważ miał doła, a z nią fajnie się gada.

Lodowaty pustak
Kamila była zła, że Wojtek ją oszukała. Była zdziwiona, ponieważ nie wiedziała, że Primabaleron to on. Powiedział jej, że wyszło, jak go słucha i że jest lodowatym pustakiem.

Poza zasięgiem
Małgosia nie wyjechała na ferie zimowe, ponieważ rodzice nie mieli pieniędzy. Z nudów zaczęła odwiedzać Kaśkę. Dziewczyna powiedziała jej, że pewnie Maciek na tym obozie narciarskim kogoś poznał.

Maciek ciągle nie miał zasięgu. Małgosia chodziła wszędzie z komórką. Ostatniego dnia przyszedł od niego SMS, że nie miał zasięgu. Odpisała, że mu nie wierzy.

Maciek wieczorem poszedł do Małgosi i opowiedział jej o braku zasięgu, a ona jemu o rozmowach z Kaśką.

Otworzyć czy zamknąć dziób
Kamila wracała z Wojtkiem ze szkoły. Uzgodnili, że pójdą razem na imieniny Maćka. Kamila kupiła mu książkę, a Wojtek klatkę z papugą. Prezent od Wojtka wzbudził zainteresowanie. Olek przyszedł z Kaśką. Był też Krzysiek.

Kamila powiedziała Wojtkowi, że jest tylko jej kolegą, a on stwierdził, że zwykłym kolegą dla niej nie umie być i ma nadzieję, że nie będzie tak jak z Czarnym Michałem – że zainteresowała się nim dopiero wtedy, gdy znalazł sobie Kingę.

Znowu mama i znowu tata
Czarny Michał nie przychodził do szkoły. Dopiero trzeciego dnia Kinga dostała wiadomość, żeby do niego przyszła. Kiedy jej otworzył, był zmieniony na twarzy, przytulił ją i powiedział, ze mama jest w szpitalu. Ma raka krtani i straci głos.

Chciał poprosić ojca o pomoc, ale kiedy powiedział mu, że jest jego synem, ten kazał mu odejść.

Wróżba
Wojtek od imienin Maćka ignorował Kamilę. Zadzwoniła do niej Ewa i powiedziała, że widziała Kaśkę z Olkiem. Kamila poszła z psem na spacer, a potem odwiedziła Ewę, ponieważ chciała, aby jej powróżyła. Kiedy wracała do domu, zobaczyła ich razem.

Rozterki
Olek sam nie wiedział, po co spotyka się z Kaśką. Potem przyszła do niego Kaśka. Kamila szperała w Internecie i zobaczyła, że Wojtek był na Gadu-Gadu.

Olek odwiedzał Maćka i powiedział mu, że z Kaśką to tylko zwykła znajomość. Dowiedział się, że dziewczyna chwali się wisiorkiem i tym, że dostała go od niego.

Kłamczucha
Kaśka płakała, więc pani Czajka zapytała klasę, co jej zrobili. Znowu chwaliła się, tym razem bransoletką. Kiedy powiedzieli jej, że pomiędzy nią a Olkiem nic nie ma, pokazała im pierścionek.

Kaśka powiedziała pani Czajce wszystko o Olku.

Olek czekał przed szkołą.

Kłopoty
Kamila dostała jedynkę z klasówki z języka angielskiego. Powiedziała nauczycielce, że może poprawić, ponieważ nie ma problemu z angielskim, ma od niej lepszy akcent i bogatsze słownictwo. Dostała uwagę do dzienniczka i specjalny zestaw zadań do rozwiązania. Potem przeprosiła nauczycielkę.

Niby-przypadek
Afera z Kaśką i Olkiem sprawiła, że Kamila znów o myślała o nim przez jakiś czas. Z angielskiego dostała trójkę. Wtedy Olek rozmawiał z Kaśką, a ona płakała i też chciała porozmawiać z Kamilą i wyjaśnić jej, że pomiędzy nim a Kaśką nic nie było.
Minęło kilka tygodni. Wojtek odprowadził Kaśkę i zapytał, dlaczego prowokuje klasę swoim zachowaniem.

Kamila czytała kryminały po angielsku. Dziewczyna zaczęła myśleć o tym, ze przez przypadek wpada na Wojtka i wszytko układa się tak, jak ona chce. Kiedy wyszli ze szkoły, zapytała Wojtka, czy odprowadzi ją do domu.

Majówka

Odbyło się ostatnie zebranie rodziców. Rozmawiali o wycieczce do Puszczy Kampinoskiej.
Uczniowie pojechali na wycieczkę. Kamila wzięła kamerę, aby zrobić film o III „a”. podczas wędrówki każdy mógł filmować. Na ognisku Kamila siedziała obok Wojtka i stwierdzili, że chcą iść razem do liceum.

Film
U Kamili był Maciek, Wojtek i Małgosia. Rozmawiali o wyborze szkoły. Potem Kamila włączyła film z wycieczki, który nie był jeszcze zmontowany.

Wcześniej pisali egzamin i tata Kamili przyszedł ich sfilmować.

Zobaczyli na taśmie mamę Stasia, który nie mógł pisać egzaminu, ponieważ był chory i chciała, żeby napisał go na następny dzień. Rozmawiała z dyrektorem. Tata Kamili nagrał to niechcący, ponieważ w pobliżu i ładował baterie, a nikt nie wiedział, że tam siedzi. Kamila rozdała wszystkim uczniom film.

Licealne dylematy
Małgosia, Maciek, Aleks, Ewa i Biały Michał idą do liceum, do Prusa. Kinga chciała iść do jednego z najlepszych ogólniaków, ale ten znajduje się po drugiej stronie Wisły. Michał chciał iść do Mickiewicza ze względu na mamę, ponieważ miał tam bliżej. Do Mickiewicza szli też Kamila z Wojtkiem. Kinga nadal była o nią zazdrosna. W końcu Kinga i Michał postanowili, że pójdą do innych szkół.

Rozstanie
Zbliżał się dzień wyjazdu Małgosi do Stanów Zjednoczonych do koleżanki mamy, której ta podżyrowała kredyt, na całe wakacje. Bała się, że Maciek kogoś pozna. On też bał się o to samo i o to, że Małgosia nie wróci. Pożegnali się. Maciek stał na tarasie widokowym i patrzył, jak odlatuje samolot, w którym była Małgosia.