Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - streszczenie

że rycerze wypełniają wolę boską, o którą mnisi się modlą.

Kichote mówi też, że błędny rycerz oddaje się pani swego serca, którą kocha, opisuje barwnie Dulcyneę. Grupa dociera na pogrzeb. Ambrosio, przyjaciel zmarłego, wygłasza przemowę, Vivaldo prosi o zachowanie poezji Chryzosoma zamiast jej spalenia, którego zażądał Chryzosom. Vivaldo bierze jeden wiersz i czyta go na głos.

Rozdział 14: Wiersz opisuje urodę Marceli, jej okrucieństwo i kończy się życzeniem Chryzosoma, aby po śmierci na tamtym świecie powitali go Greccy bohaterowie z mitologii. Pojawia się Marcela i mówi, że nigdy nie dała żadnemu kawalerowi nadziei na małżeństwo. Całą swoją urodę poświęca Niebu. Odchodzi, kilku mężczyzn stara się ja dogonić, ale Kichote grozi, że zabije każdego, kto się od niej zbliży. Sam podąża za kobietą, aby ofiarować jej swe usługi.

Rozdzial 15: Kichote i Pansa zatrzymują się na lunch. Rosynant chce zaprzyjaźnić się ze stadem klaczy, ale właściciele stada biją go. Don Kichote atakuje więc mężczyzn, i wraz z Sancho przegrywa walkę. Znów rozmawiają o balsamie do leczenia ran. Sancho zabiera Kichota na swym ośle do gospody, którą znów Don Kichote bierze za zamek.

Rozdział 16: Sancho mówi właścicielowi gospody, że jego pan upadł i się pokaleczył. Żona i piękna córka właściciela opiekują się rannym. Kichote zaczyna wierzy, że dziewczyna zakochała się w nim i obiecała położyć się z nim tej nocy. W rzeczywistości, zamiast córki to jej pokojówka wkrada się do pokoju Kichota, aby spać z zajmującym łóżko obok przewoźnikiem. Kobieta myli łóżka i kładzie się koło Kichota, a ten sądząc, ze to piękna córka, zaleca się do niej. Przewoźnik atakuje go. Kobieta chowa się w łóżku Sancho. Obudzony hałasem właściciel wchodzi do pokoju i zaczyna się bójka.Komentarze

    4 + 10 =