Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw Boga

W starożytności wierzono w wielu bogów i to oni byli bohaterami mitów i podań. W sztuce związanej z religią chrześcijańską musiał pojawić się motyw Jednego Boga, ponieważ jest to religia monoteistyczna i wyznawcy wierzą w istnienie tylko jednego Boga. Wiedzę o Bogu można zaczerpnąć z Pisma Św., Tory czy Koranu. W tych podstawowych Księgach Bóg jest pokazany z różnych stron.

Pismo Święte - chrześcijaństwo
W Starym Testamencie jest budowniczym świata, stwórcą wszechrzeczy, surowym władcą tego, co stworzył. Ludziom jawi się jako surowy, ale sprawiedliwy ojciec, który nagradza i karze, w zgodzie z ludzkim postępowaniem. Z jednej strony nie waha się wystawić człowieka na próbę wiary (Hiob), ale z drugiej jest bardzo opiekuńczy (opiekuje się narodem wybranym w jego wędrówce do Ziemi Obiecanej). W Nowym Testamencie zmienia się oblicze Boga. Jest dobry i miłosiern, staje się człowiekiem, aby zbliżyć się do ludzi jak najbardziej będzie to możliwe. Oddaje nawet swoje życie za człowieka, by go zbawić.

Bóg darzy wszystkie stworzenia, które są Jego dziełem ogromną miłością. Najbardziej jednak ukochał sobie człowieka, którego stworzył na własne podobieństwo.

Tora - judaizm
Bóg jest jeden, niepowtarzalny, wieczny i wszechobecny, jest początkiem i końcem. Nie wiadomo, jak wygląda Jahwe, ponieważ nie wolno sporządzać Jego wizerunku. Bóg stworzył świat i ludzi, do Niego należy także jego zakończenie. Boga nie można do niczego porównać, objawił się człowiekowi z własnej woli, obwieścił swoje przykazania przez proroka Mojżesza.

Bóg widzi wszystko, nagradza tych, którzy postępują w zgodzie z zasadami wiary, a karze tych, którzy je łamią. Słowa, które Bóg chce przekazać ludziom, obwieszczają prorocy. Bóg obiecał ludzkości zbawiciela, który nadejdzie w odpowiednim czasie i zbawi ludzi, a wszyscy zmarli