Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szewczyk Dratewka - streszczenie

Dratewka był skromnym szewczykiem naprawiającym buty ludziom z miasta. Żył bardzo skromnie, nie posiadał niczego poza potarganą torbą i starym ubraniem. Szewc nie stronił od pracy, jednak nie potrafił zarobić nawet na małe mieszkanie.


Pewnego razu szewczyk Dratewka szedł wąską ścieżką przez las wesoło podśpiewując pod nosem. Nagle spostrzegł zniszczone mrowisko. Pomyślał, że to zapewne niedźwiedź uderzył w nie łapą i postanowił zlitować się nad biednymi mrówkami odbudowując kopczyk. Królowa mrówek wdzięczna szewczykowi obiecała mu swą pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów.


Szewczyk wędrował przez kolejne kilka dni. Na swojej drodze zobaczył zniszczoną barć. Miód ściekał po pniu, a biedne pszczoły płakały nad plastrami miodu porozrzucanymi wokół konarów. Nie potrafiły same naprawić barci i bardzo się ucieszyły widząc Dratewkę podnoszącego plastry i wkładającego je z powrotem na miejsce. Szewczyk zakleił jeszcze otwór, przez który wyciekał miód, a pszczoły obiecały odwdzięczyć się za jego dobroć. Wkrótce szewczyk zdobył także wdzięczność pięknych kaczek cyraneczek pływających po jeziorze. Ptaki z początku obawiały się, że Dratewka jest myśliwym i zastrzeli je, zdziwiły się jednak bardzo, gdy z kieszeni wyciągnął nadgryziony bochenek chleba i podzielił się nim z nimi. Kaczki zajadały ze smakiem pieczywo, a szewczyk długo jeszcze podziwiał ich piękne różnokolorowe upierzenie.


Po długiej i ciężkiej wędrówce szewczyk Dratewka dotarł do niewielkiego miasteczka. Stała tam olbrzymia wieża, a w niej uwięziona była piękna królewna. Aby uratować dziewczynę należało wykonać w całości trzy specjalne zadania wymyślone przez złą czarownicę. Wielu śmiałków podjęło się wyzwania, niestety przepłacili zmagania swoim życiem. Odważny Dratewka nie mając nic do stracenia postanowił spróbować własnych


Komentarze

    5 + 1 =    
~ alex
2021-11-17 19:58:02
fajna stronka