Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rękopis znaleziony w Saragossie - Problematyka

Alfons uwikłany zostaje w historię z islamem w tle i jako chrześcijanin musi stawić temu czoła. Na wierzch wychodzi przy okazji powierzchowność inkwizycji, która daje fory bogatym muzułmanom. Główny bohater ma przedłużyć istnienie rodu Gomelezów, ma dać im kolejnego potomka.

Za pomocą tej fabuły Potocki natrząsa się z przesądów, górnolotnego mistycyzmu i bigoterii. Opowiada się po stronie francuskich encyklopedystów i oświecenia w ogóle – jako epoki doceniającej zdrowy rozsądek.

Książka jest także opowieścią o ludzkich słabościach i ich przezwyciężaniu, o dążeniu do władzy i wykorzystywaniu wartości do osiągania własnych, mało szlachetnych celów.

Wszystko to zostało ujęte w tzw. szkatułkową formę (podobnie jak „Księga Tysiąca i Jednej Nocy”, zresztą w ogóle jest to powieść pełnymi garściami czerpiąca ze świata Wschodu). Mamy tu i pewne cechy powieści łotrzykowskiej, i – w poszczególnych fragmentach - powiastkę filozoficzną, groteskę i grozę. Z tego przemieszania wyłania się ostatecznie racjonalistyczny ogląd rzeczywistości zaprawiony jednak ogromnym poczuciem humoru.