Na pierwszą wyprawę wypłynął już po założeniu rodziny. Niestety statek rozbił się o skały, a Gulliver wylądował na wyspie Liliputów. Tam zaczęły się jego przygody. Cierpliwością, uległością i niezwykłym spokojem pozyskał zaufanie maleńkich ludzików. Szybko zaprzyjaźnił się z królem. Nie zgodził się na niesprawiedliwą wojnę pomiędzy narodami Liliputów i Blefusców. Po powrocie do kraju nie umiał długo zagrzać miejsca w rodzinnym domu. Wyruszył w następną podróż, która również przynosi mu nowe wyzwania i niesamowite przygody.
W krainie olbrzymów musi wykazać się inteligencją, mądrością, sprytem, aby przeżyć i zdobyć przyjaźń ogromnych stworzeń. Tak dla odmiany to on jest teraz maleńki. Z nowej perspektywy poznaje świat, ale zostaje złapany w niewolę i sprzedany królowej. Jest zabawką w rękach olbrzymów. A mimo to nie skarży się, jest ambitny i dumny, nie pozwala sobie na okazanie strachu.
Drzemie w nim niespożyta energia i niezgłębiona ciekawość świata. Dlatego po raz kolejny wyrusza na wyprawę. Poznaje światy rządzone „na opak” - to zmienia jego widzenie świata. Wyprawy i poznanie nowych światów daje Gulliverowi poczucie niespełnienia. Bohater staje się sceptykiem, głęboko wierzącym w to, że człowiek nie jest doskonały, nie ma dobrej natury i nie cechuje się wielkim rozumem.
Z każdej podróży przywiózł jakąś pamiątkę, która pozwoliła mu udowodnić istnienie niezwykłych stworzeń, ale także zdobyć majątek na utrzymanie rodziny. W końcu rodzina staje się dla niego najważniejsza, potrafił docenić ciepło domowego ogniska, miłość łączącą najbliższych. Bez wahania wypełnia prośbę żony – po poznaniu Houyhnhnmów, osiedla się na stałe w Londynie.
Gulliver jest niezwykłym człowiekiem, który powinien stanowić wzór do naśladowania – cechują go tolerancja dla wierzeń, obyczajów i przekonań nie tylko innych ludzi, ale także innych stworzeń, otwartość umysłu i serca.