Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - Wymień filmowych, literackich i współczesnych Don Kichotów.

zostaje zatrzymany przez Niemców, co nie wróży nic dobrego. Tak jak fascynacja rycerskimi romansami zmieniła całe życie Don Kichota, tak zachwyt nad czytaną lekturą wpłynął na losy Michasia.

Do filmowych Don Kichotów zaliczyć można wielu „herosów” znanych nam z ekranów kin. Jednym z nich jest Batman, człowiek-nietoperz, kolejnym Spider-Man, człowiek-pająk- postacie fikcyjne, które zyskały sławę za sprawą komiksów i dzięki filmom. Obaj należą do bohaterów podejmujących się walki ze złem, chroniących i broniących ludzi. Życie Batmana odmienił dzień, w którym był jeszcze małym chłopcem; gdy jego rodzice zostali zamordowani, Batman poprzysiągł zemstę i wypowiedział wojnę całemu złu panującemu na świecie. Odtąd poświęcił swoje życie na walkę z bandytami i przestępcami, chronił swoje rodzinne miasto. Podobnie jest ze Spider-Manem, który, po ukąszeniu przez jadowitego pająka postanawia wykorzystać swoje niespotykane fizyczne właściwości i zobowiązuje się walczyć z przestępcami w Nowym Jorku. Zarówno Batman, jak i Spider-Man są typowymi indywidualistami, którzy samotnie i niestrudzenie toczą walkę przeciwko złu.

Przykładem filmowego "Don Kichota", wykreowanego przez polskich twórców jest Janosik, bohater filmu wyreżyserowanego przez Jerzego Passendorfera. Dzieło powstało w oparciu o tatrzańskie legendy, opowiadające o dzielnym zbójniku, który ograbiał bogatych i rozdawał pieniądze biednym. Stał się bohaterem jako obrońca ludu, a swą działalność przypłacił życiem - został pojmany i stracony.

Wszystkie przytoczone powyżej postacie bez wątpienia nazwać można Don Kichotami: współczesnymi, literackimi czy filmowymi. Mimo wielu przeciwności losu i przeszkód stojącym im na drodze pozostają wierni swoim ideałom, realizują swoje marzenia.Komentarze

    10 + 8 =