pomocy z zewnątrz, zdobył dwa bieguny Ziemi. W swoim życiu odbył ogromną ilość wypraw ( a ich liczba wciąż rośnie), niejednokrotnie udowadniając, że silna wola, odwaga i determinacja mogą zdziałać cuda. Poprzez działalność w Fundacji Marka Kamińskiego pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom realizować ich marzenia. Tak jak Don Kichot, Marek Kamiński niejednokrotnie daje dowód swojej odwagi i zdecydowania, „dokonuje niemożliwego”, postępuje wedle własnych przekonań, realizując ideał życia pełnego przygód.
Podobnie jak Don Kichot chciał chronić ludzkość i uwalniać od zła i potworów, Matka Teresa z Kalkuty poświęciła się dla ludzi, którzy potrzebowali pomocy. Nie bała się stawić czoła chorobom, biedzie, a nawet śmierci; wspierała ludzi w ich ostatnich chwilach, zajmowała się trędowatymi, podczas gdy większość ludzi nie chciała się do nich zbliżać. Łamała stereotypy panujące na świecie pomagając mieszkańcom ulicy, bezdomnym, najuboższym. Za swoją działalność została wielokrotnie nagrodzona (otrzymała m.in. Pokojową Nagrodę Nobla), ale też niejednokrotnie spotkała się z krytyką, pomimo której pozostała wierna swoim ideałom i do końca swych dni wspierała ludzi, którzy jej pomocy potrzebowali.
Don Kichot stał się też inspiracją dla późniejszych twórców, zarówno literackich, jak i filmowych. Do bohatera z powieści Cervantes’a porównać można postać opisaną przez Jarosława Iwaszkiewicza w opowiadaniu „Ikar”. Jest nią kilkunastoletni chłopiec o imieniu Michaś, akcja utworu rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Warszawie. Wydarzeniem kulminacyjnym utworu jest moment, w którym Michaś, nie odrywając oczu od czytanej książki, wkracza na jezdnię wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu Gestapo. Mimo tłumaczeń i „obarczania winą” książki bohater powieści