Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - streszczenie

Śpiący niżej oficer biegnie na pomoc. Zauważa Don Kichota wyrzuconego z łóżka i bierze go za martwego. Biegnie po lampę.

Rozdział 17: Kichote mówi Pansie, że zajazd jest zaczarowany i opowiada własną wersję zdarzeń z wieczora, z księżniczką i olbrzymem. Sancho, ranny, zaprzecza Kichotowi, ale ten obiecuje zrobić balsam, aby wyleczyć jego rany. Kichote mieszka składniki i wypija miksturę. Po chwili wymiotuje i mdleje. Po obudzeniu wierzy, że eliksir mu pomógł. Sancho tez pije miksturę i dostaje po niej niestrawności. Kichote mówi, że balsam na Sancho nie działa, bo nie jest on rycerzem. Opuszczają gospodę, a właściciel żąda zapłaty. Kichote mówi, że błędny rycerz nigdy za pobyt nie płaci. Kilku łobuzów łapie Sancho, który też odmówił zapłaty. Kichote, zbyt posiniaczony, aby zsiąść z konia, wierzy, że czary nie pozwalają mu pomóc Sanchowi. Sancho uwalnia się, ale właściciel w zamian za zapłatę, kradnie jego siodło.

Rozdział 18: Sancho w drodze narzeka na niepowodzenia, jakie ich spotkały. Kichote widzi kłąb dymu na drodze i sądzi, że to dwie bijące się armie. Sancho ostrzega, że to tylko dwa biegnące stada owiec. Kichote jednak opisuje rycerzy, których widzi we mgle. Rusza do walki i zabija siedem owiec, aż pasterze zaczynają rzucać weń kamieniami. Kichote wypija znów balsam i wymiotuje wprost na Sancho. Wtedy, szukając szmaty, Pansa zauważa kradzież siodła. Oznajmia załamany, że wraca do domu. Kichote postanawia, że noc spędzą w gospodzie, a nie pod gołym niebem, i każą Sancho jechać dalej za nim.

Rozdział 19: Sancho przypomina, ze Kichote obiecał żyć skromnie, aż nie zakupi nowego hełmu. Kichote zgadza się i na noc dołączają do grupy kapłanów, eskortujących ciało zmarłego. Kiedy kapłani odmawiają przedstawienia się, Kichote strącaKomentarze

    8 + 9 =