Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - streszczenie

wolałby wypędzenie złych duchów wodą święconą. Kapłan zachowuje znalezioną książkę Cervantesa, a także niektóre, cenne ze względu na rzadkość. Sugeruje zachowanie poezji, ale siostrzenica Kichota boi się, ze wtedy on mógłby się stać poetą, wiec książki te też kierują do spalenia.

Rozdział 7: Don Kichote budzi się ze starymi urojeniami. Siostrzenica opowiada mu, że książki zabrał zły czarodziej, który pojawił się tutaj na smoku i rzucił klątwę na Kichota. Don Kichot jej wierzy, mówiąc, że czarodziej to jego wróg, który wie, ze Don Kichote zabije jego ulubionego rycerza. Kichote obiecuje niepiśmiennemu robotnikowi Sancho Pansie, że w zamian za spełnianie posługi giermka, zostanie mianowany nadzorcą wyspy. Pansa opuszcza żonę Teresę i dzieci i wyrusza na ośle wraz z Kichotem.

Rozdział 8: Po dniu wędrówki, Kichote i Pansa docierają na pole wiatraków, które Don Kichote bierze za olbrzymów nadesłanych przez czarnoksiężnika. Atakuje jednego z nich, łamiąc lancę i spadając z konia. Później opowiada Pansie o tym, że błędny rycerz nigdy nie narzeka na głód i ból. Następnego dnia spotykają dwóch mnichów i wóz, którym jedzie dama i jej dwóch towarzyszy. Kichote uznaje mnichów za porywaczy i ich atakuje, w bójce cierpi też Pansa. Mnisi odjeżdżają, a Kichote nakłania damę do powrotu do Toboso w celu przedstawienia się Dulcynei i opowiedzenia o Kichocie i wdaje w bójkę z jej towarzyszami. Tutaj kończy się materiał historyczny, z którego korzystał Cervantes.

Rozdział 9: Cervantes opisuje wyjazd do Toledo, gdzie zdobywa pergamin z historią Don Kichota pióra Benengeliego, który tłumaczy i zapisuje w kolejnych rozdziałach. Wg pergaminu, Kichote został silnie pobity i zraniony w ucho przez towarzyszy damy, groził im śmiercią. Wreszcie przejeżdżająca obokKomentarze

    5 + 3 =